Hubbleův teleskop zachytil dosud nejstarší historii vesmíru

Hubbleův vesmírný teleskop nahlédl dosud nejdále do historie vesmíru a umožnil lidem pozorovat formování galaxií, které se odehrávalo před 13,2 miliardy let a objevil téměř 3000 galaxií.

Díky využití jedné z Einsteinových teorií američtí astrofyzici dokázali výkonný přístroj zaměřit na velmi vzdálené vesmírné objekty, jež dokumentují podobu nedlouho po velkém třesku.Série snímků pořízených teleskopem amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) zachytila dosud nejvzdálenější objekty, jež astronomům umožňují lépe porozumět procesům ve vesmíru "pouhých" 500 milionů let po jeho vzniku.

„Představte si, že jste se vrátili v čase do doby 500 milionů po velkém třesku a rozhlédli se po obloze. Galaxie jsou blíže. Jsou menší. Jsou jasně modré a jsou všude, popsal pozorování člen týmu pracujícího s teleskopem Garth Illingworth.

Podle něj je většina pozorovaných galaxií až tisíckrát menší než Mléčná dráha, avšak astronomové ke svému překvapení našli i několik větších jasných galaxií. Kosmické procesy byly v té době daleko rychlejší než dnes a ve vesmíru zřejmě mimo jiné nebyly žádné kovy, tvrdí Illingworth.

Stálé technické a programové inovace umožňují teleskopům přinášet viditelné obrázky ze stále vzdálenějších oblastí, z nichž putuje k Zemi světlo delší dobu. Díky tomu dokumentují vzdálenější historii vesmíru. Tým Hubbleova teleskopu k nynějším pozorováním využil jednu z teorií fyzika Alberta Einsteina, podle níž se díky velmi silné gravitaci uvnitř masivních shluků galaxií mění vlastnosti světla. Když vědci namířili teleskop právě do těchto shluků, posloužily jim jako „přírodní dalekohledy a umožnily nahlédnout dále do historie.

Vědci doufají, že ačkoli jsou první pořízené snímky daleko méně ostré než obrázky z méně vzdálených oblastí, umožní jim lépe pochopit proces raného vývoje vesmíru.

Zdroj: ČTK

Hubbleův teleskop zachytil dosud nejstarší historii vesmíru Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.