Hospodaření ČR loni zaznamenalo nejlepší výsledek od roku 2008, schodek dosáhl 62,8 miliardy

Státní rozpočet loni skončil se schodkem 62,8 miliardy korun. Oproti schválenému rozpočtu tedy stát ušetřil 37,2 miliardy. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) tak hospodaření České republiky zaznamenalo nejlepší výsledek od roku 2008. Předloni stát hospodařil se schodkem 77,8 miliardy korun. Důvodem zlepšení je podle Babiše práce finanční a celní správy i čerpání peněz z evropských fondů. Opozice oproti tomu vidí za zlepšením hospodaření především dobrou kondici české ekonomiky spojenou s její vyšším růstem. 

Celkové příjmy státního rozpočtu loni stouply o 100,7 miliardy na 1,235 bilionu korun. Celkové výdaje rozpočtu meziročně stouply o 85,7 miliardy na 1,297 bilionu korun. „Ty naše předpoklady, že se dostaneme kolem 70 miliard korun, se naplnily. Bylo to dáno tím, že jsme významně zlepšili práci finanční a celní správy. A hlavně jsme extrémně dobře plnili čerpání evropských fondů,“ komentoval výsledek Babiš.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) tak vláda plní svůj závazek postupně snižovat deficit rozpočtu. Sobotka dále poukázal na růst investičních výdajů, který podle něj s sebou přináší i zvýšení investic v soukromé sféře. K hospodářskému růstu, který spolu s lepším čerpáním evropských dotací podpořil příjmy rozpočtu, přispěla podle premiéra i vládní opatření.

Opoziční politici naopak hodnotí snížení schodku jako výsledek zrychlení ekonomického růstu a čerpání evropských dotací, nikoli dobrého hospodaření vlády. „Výběr daní za růstem ekonomiky zaostává,“ řekl exministr financí a předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj po očištění výsledků od dotací z evropských rozpočtů se hospodaření státu dokonce meziročně zhoršilo. Babiš podle Kalouska také mate veřejnost, protože do výsledku promítl i rozpuštění nashromážděných rezerv.

„Zásluhy ministra financí na menším saldu jsou minimální. Šlo o větší příjmy z EU a nečekané a přechodné vyšší tempo růstu ekonomiky,“ sdělil ČTK místopředseda opoziční KSČM Richard Dolejš. Podle ekonomického experta opoziční ODS Jana Skopečka vláda dostala „dáreček“ v podobě výrazně vyššího hospodářského růstu, a tedy i vyššího inkasa daní. „Místo toho, aby tyto dodatečné příjmy spořila na horší časy, utratila o 85,7 miliardy korun víc než vláda v roce 2014,“ upozornil. Prezident Miloš Zeman novinářům řekl, že přívětivé výsledky zahrnují i zvýšený příjem z evropských fondů, který se nemusí opakovat.

Také analytici se shodli, že důvodem nižšího rozpočtového schodku je především vyšší růst české ekonomiky, nikoliv úsporná opatření vlády. Výsledek podle nich ukazuje na to, že v letošním roce by měl být deficit nižší než plánovaných 70 miliard korun.

Oživení ekonomiky jako jednu z příčin snížení schodku uvádí i ministerstvo financí. Projevilo se ve větším výběru daní včetně sociálního pojištění, které se tak zvýšilo o 48,7 miliardy na více než jeden bilion korun.

Příjmy z daní byly přitom podle Babiše ovlivněny negativně řadou jednorázových položek, jako byly úpravy sazeb DPH, zvýšení slev na děti nebo navrácení slevy pro pracující důchodce. Celkem opatření a změny v legislativě snížily daňové příjmy o více než 22 miliard korun.

Na dani z přidané hodnoty (DPH) rozpočet inkasoval 236,6 miliardy korun, což je meziročně o 6,4 miliardy korun více. Schválený rozpočet přitom počítal s poklesem výběru. Zlepšení čerpání evropských peněz dokládá, že stát loni podle ministerstva dostal na příjmové účty týkající se fondů EU 139,7 miliardy korun, zatímco předloni to bylo 89,5 miliardy korun.

V oblasti výdajů Babiš upozornil, že nárůst o téměř 86 miliard je způsoben především výrazným zvýšením investičních výdajů nebo i výdajů na bezpečnost. Zatímco předloni podle něj šlo na investice 111,5 miliardy Kč, loni to bylo 176,6 miliardy korun.

Pro letošní rok ministerstvo financí naplánovalo schodek 70 miliard korun. V roce 2017 by měl schodek klesnout na 60 miliard korun a v roce 2018 jej ministerstvo plánuje na 50 miliard korun.

 

 

Zdroj: ČTK

Hospodaření ČR loni zaznamenalo nejlepší výsledek od roku 2008, schodek dosáhl 62,8 miliardy Foto: Michal Kvapil/ZET

reklama

Další články

  1. Rusko už nebude nakupovat plynu od Turkmenistánu

    Byznys ·

    Rusko zastavilo odběr zemního plynu od Turkmenistánu a ruský plynárenský podnik Gazprom se rozhodl, že nebude z této země nakupovat surovinu celý letošní rok. Sdělila …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.