Hongkongská vláda zrušila páteční jednání s vůdci prodemokratických protestů

Hongkongská vláda dnes překvapivě zrušila páteční rozhovory se studentskými vůdci prodemokratických protestů. Právě díky plánovaným jednáním se protesty zklidnily, zpráva o zrušení rozhovorů tak může vést k nové eskalaci napětí, napsala dnes agentura DPA.

Vláda se k tomuto kroku rozhodla poté, co studenti vyzvali demonstrující, aby se v pátek vrátili do ulic, a vyvinuli tak nátlak během jednání, odůvodnila zrušení rozhovorů hlavní vyjednávačka za vládní tábor Carrie Lamová. Nyní v různých částech Hongkongu protestuje několik set lidí, před několika dny jich byly v ulicích asijské finanční metropole desítky tisíc.

Situaci v Hongkongu vyostřuje také kontroverzní případ, který se týká vůdce města. Skupina zákonodárců požádala antikorupční úřad, aby zahájil vyšetřování vůči nejvyššímu představiteli Hongkongu. Předseda výkonné rady Hongkongu Leung Čchun-jing dostal údajně od australské společnosti UGL zaplaceno 6,4 miliony dolarů (138 milionů korun), a to v době, kdy již zastával současnou funkci, napsala dnes agentura Reuters.

Australská média již dříve informovala o tom, že společnost UGL zabývající se výstavbou a správou majetku hongkongskému vůdci v letech 2012 a 2013 zaplatila za akvizici konzultantské firmy DTZ Holdings. Leung v DTZ působil jako ředitel pro asijský region až do července 2012, kdy se stal vedoucím představitelem někdejší britské kolonie. UGL i Leung ústy svých zástupců odmítli, že by se dopustili něčeho protizákonného. Podle smlouvy s UGL se Leung zavázal k propagaci společnosti a poradenské činnosti.

Účastníci nedávných protestů se domáhali zrušení kontroverzní volební reformy, kterou schválila čínská vláda. Hongkong se před 17 lety vrátil pod čínskou správu s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod. Peking ale v srpnu odmítl požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v příštích volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího vůdce.

Vláda uvedla, že kandidáty musí nejprve nominovat a schválit většinou hlasů speciální výbor a až pak o nich budou moci hlasovat voliči. Nominováni budou přitom jen dva nebo tři uchazeči.

Zdroj: ČTK

Hongkongská vláda zrušila páteční jednání s vůdci prodemokratických protestů Foto: ČTK: Prodemokratický protest v Hongkongu, 3. října

reklama

Další články

  1. Stávka pilotů stála Air France 500 milionů eur

    Byznys ·

    Letecká společnost Air France vyčíslila náklady na dvoutýdenní stávku svých pilotů na 500 milionů eur. V září aerolinie přepravily o 16 procent pasažérů méně. Dopadem …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.