Hollande: Bašár Asad nemůže být spojencem Západu v boji proti terorismu

Francouzský prezident Francois Hollande označil svůj syrský protějšek za spojence džihádistů. Podle něj nemůže být Bašár Asad partnerem Západu v boji proti terorismu. Podle něj musí západní země vyzbrojit opozici bojující proti radikálům. Prohlásil to dnes v každoročním projevu před francouzskými velvyslanci. 

Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim se před pár dny nechal slyšet, že Damašek je připraven spolupracovat s USA v boji proti islamistům. Na toto prohlášení obratem zareagoval Berlín, který jakoukoli spolupráci odmítl.Jestliže chce mezinárodní společenství porazit islamisty z hnutí Islámský stát, musí vyzbrojit opoziční síly, které proti džihádistům bojují, řekl Hollande.

Radikálové v uplynulých týdnech obsadili rozsáhlé oblasti v Iráku a Sýrii a na dobytých územích vyhlásili chalífát.

„Asad není partnerem v boji proti terorismu,“ řekl francouzský prezident. „Není možné si vybírat mezi dvěma barbarstvími,“ dodal s tím, že Francie zvýší svou podporu skupinám, které bojují za zachování jednoty Iráku.

Francouzský prezident se vyjádřil i k bojům, které zmítají severoafrickou Libyi. Vyzval OSN, aby vyjádřila podporu libyjským úřadům, jinak země upadne do chaosu. „Mojí velkou obavou je Libye,“ řekl Hollande. „Jestliže něco neuděláme na mezinárodní úrovni, terorismus se rozšíří po celém regionu,“ upozornil francouzský prezident.

Zdroj: ČTK

Hollande: Bašár Asad nemůže být spojencem Západu v boji proti terorismu Foto: Francouzský prezident Francois Hollande Zdroj: ČTK/ABACA/Pool

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.