Hollande a Mekelová budou dnes pokračovat v jednání o míru pro Ukrajinu v Paříži

Dnes se sejdou k jednání o urovnání konfliktu mezi proruskými separatisty na východě Ukrajiny a kyjevskou vládou v Elysejském paláci francouzský prezident François Hollande s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Navzdory nastolenému příměří, domluvené minulý týden v Minsku, dobyli proruští separatisté tento týden důležitý dopravní uzel Debalceve

Hollande, Merkelová s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem se ve čtvrtečním telefonickém rozhovoru shodli, že snaha prosadit mírové dohody by měla pokračovat. Ukrajinský prezident se domáhal jasných záruk, že se porušení příměří nebude jinde opakovat, avšak ani Merkelová ani Hollande se o osudu Debalceve nezmínili.

Přestřelky a potyčky mezi separatisty a ukrajinskou armádou propukají u důležitého azovského přístavu Mariupol, který dosud drží vládní oddíly. Pád tohoto půlmilionového města do rukou povstalců by znamenal další krok k zajištění pozemního spojení Ruska s poloostrovem Krym, který Moskva anektovala loni v březnu.

 

 

Zdroj: ČTK

Hollande a Mekelová budou dnes pokračovat v jednání o míru pro Ukrajinu v Paříži Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.