Hlavní zprávy z byznysu: Ukrajina potřebuje navýšit záchranný program, aby odvrátila kolaps

Ukrajina potřebuje další peníze v rámci mezinárodního záchranného  programu, aby odvrátila kolaps státních financí. Ministr pro ekonomiku Ajvaras Abromavicius řekl, že ale zatím vláda neumí stanovit, kolik peněz bude potřebovat.

Ukrajinská vláda získala od mezinárodního společenství záchrannou půjčku v rozsahu 17 miliard dolarů, ale podle článku deníku Financial Times bude možná třeba toto financování zdvojnásobit během několika týdnů. Když Ukrajina další peníze nedostane, hrozí jí podle Financial Times státní bankrot.

Zástupci Mezinárodního měnového fondu jsou tento týden v Kyjevě, kde diskutují o stávajícím programu pomoci a o jeho možném rozšíření. Obavy, že vláda, která bojuje se separatistickými militanty na východě země, nebude schopna splatit svoje závazky se promítají i do kurzu národní měny a cen dluhopisů. Ty se propadly na nejnižší úroveň v historii.

Ruský koncern Rosatom dodá Indii 12 jaderných reaktorů

Ruský státní podnik Rosatom dodá v příštích dvaceti letech do Indie 12 jaderných reaktorů pro místní elektrárny. Vyplývá to z dohody o spolupráci v oblasti jaderné energetiky, kterou obě země podepsaly během návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Indii.

Spolupráce se bude týkat i zbrojního průmyslu. Podle indického premiéra Naréndra Módí je Rusko pro zemi nejdůležitějším obranným partnerem. O modernizaci indického zbrojního průmyslu se ještě zajímají Spojené státy a Izrael.

Také ruská ropná společnost Rosněfť uzavřela V Dillí předběžnou dohodu, podle níž má v následujících deseti letech dodat do Indie deset milionů tun ropy.

Ruská centrální banka zvýšila základní úrokové sazby, rubl klesl na nejnižší úrovň vůči dolaru v historii

Ruská centrální banka zvýšila svoji hlavní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 10,5 procenta v reakci na zrychlující inflaci. Rubl po oznámení klesl na nový historický rekord 55 rublů za dolar.

Centrální banka je už delší dobu pod zvýšeným tlakem, aby zpřísnila měnovou politiku a zastavila oslabování národní měny. Rubl o června ztratil asi 40 procent své hodnoty kvůli západním sankcím uvaleným na Rusko a kvůli poklesu světových cen ropy. To vede k zrychlování inflace a dopadům na hrubý domácí produkt. Listopadová inflace byla 9,1 procenta.

 

Medveděv: Sankce poškozují ruskou ekonomiku, přišla o desítky miliard dolarů

Sankce Západu proti Rusku poškozují podle  premiéra Dmitrije Medvěděva ruskou ekonomiku a oslabují kurz rublu. Ta dosud podle něj kvůli sankcím přišla o desítky miliard dolarů. Alternativou pro Rusy mohou být podle Medvěděva asijské finanční trhy. Sankce podle premiéra škodí i zemím, které sankce na Rusko z důvodu ukrajinské krize uvalily.

Ruský ministr financí již v listopadu odhadoval, že ztráty způsobené sankcemi představují zhruba 40 miliard dolarů (téměř 900 miliard korun) za rok. Podle Medvěděva jsou asijské finanční trhy připraveny spolupracovat s ruskými podniky a bankami a mohly by nahradit západní finanční trhy, na které má Rusko omezený přístup.

  

Akcie ve Spojených státech oslabily kvůli dalšímu snížení cen ropy

Akcie ve Spojených státech včera oslabily a hlavní indexy ztratily více než jedno procento. Důvodem je další snížení cen ropy, které snížilo index energetických společností. Letecké firmy oproti tomu zaznamenaly růst, protože levnější ropa snižuje náklady na pohonné hmoty.

Cena severomořské ropy Brent se ocitla na nejnižší úrovní za více než 5 let a obchodovala se na úrovni pod 64 dolary za barel. To vyvolalo obavy o zisky ropných společností. Podle některých analytiků je ropa hlavním tématem, který bude udávat tón obchodování na akciového trhu.

Pokles cen ropy zvyšuje obavy o zisky energetických firem. Index S&P energetického sektoru od počátku roku klesl o 14,7 procenta, což je nejhorší výkon ze všech deseti sektorů.

 

 

Domácí

 

Senát vrátil Sněmovně novelu, chce odložit DPH na prodej stavebních pozemků

Senát navrhuje v roce 2016 odložit zavedení dvacetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty na prodej stavebních pozemků. Z toho důvodu vrátil Sněmovně vládní novelu, která má zavést výkazy pro plátce DPH. Zákon má pomoci v boji proti daňovým únikům.

Odklad pro zdanění prodeje stavebních pozemků navrhnul senátor Jiří Oberfalzer (ODS). Opatření podle něj pomůže vyřešit již dohodnuté prodeje zasíťovaných pozemků. Prodejci by jejich cenu museli bez přijetí odkladu od příštího roku o pětinu zvýšit, podotkl senátor.

 

Atrium kupuje za 4,2 miliardy korun obchodní centrum Arkády Pankrác

Obchodní centrum Arkády v Praze na Pankráci má podle serveru E15.cz nového majitele. Nemovitost kupuje investorská společnost Atrium European Real Estate. Francouzskému developerovi Unibail-Rodamco zaplatí za tříčtvrtinový podíl v Arkádách více než 150 milionů eur (4,2 miliardy korun).

Německá společnost ECE si svůj čtvrtinový podíl ponechává. Žádná ze stran obchodu se k informaci nevyjádřila. Podle zdroje z trhu je ale transakce už dohodnutá. Může se nicméně stát, že obě strany uzavření obchodu oficiálně oznámí až po Novém roce, uvádí deník E15.cz.

Arkády se s plochou kolem 40 tisíc metrů čtverečních a 140 obchody řadí k největším nákupním centrům v metropoli. Od svého otevření v roce 2008 mění majitele vůbec poprvé.

 

Zdroj: ČTK, E15.cz

Hlavní zprávy z byznysu: Ukrajina potřebuje navýšit záchranný program, aby odvrátila kolaps

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.