Hlavní zprávy z byznysu: České stavební firmy začnou po letech propouštění nabírat nové zaměstnance

Díky největšímu růstu objemu zakázek na stavbu a rekonstrukce za poslední tři roky české stavební firmy po letech propouštění plánují nabírat nové zaměstnance. Nejčastěji budou nové pracovníky najímat velké stavební společnosti a firmy, které se zabývají inženýrskými a dopravními stavbami.  

Za deset měsíců letošního roku se zvýšil počet i objem veřejných výběrových řízení na stavbu a rekonstrukce až o 27 procent, což je největší růst za poslední tři roky. To českým firmám umožňuje poprvé po několika letech propouštění začít nábor nových zaměstnanců. Podle KPMG je plán stavebních firem zvyšovat počty zaměstnanců dobrou zprávou pro celý pracovní trh.

Téměř polovina firem již začíná hledat nové zaměstnance. Tyto společnosti plánují zvýšit své kapacity a počty pracovníků v průměru o 13 procent. Polovina firem plánuje zachovat současný personální stav, další snižování počtu zaměstnanců pro příští rok plánuje jen osm procent společností. 

Stavebnictví patří k oborům, které nejvíce zasáhla nedávná ekonomická krize. Stavaři od roku 2008 přišli o 443 miliard korun, což je obrat za jeden rok. Podle analýzy statistických dat za tu dobu zkrachovalo 41 větších firem, o práci v sektoru přišlo až 50 tisíc lidí.

 

Nově zvolení senátoři složili slib, předsedou byl potřetí zvolen Milan Štěch

Nově zvolení senátoři při dnešní ustavující schůzi Senátu složili ústavou předepsaný slib a ujali se mandátu. Výjimkou je Miroslav Antl (za ČSSD), který se bude moci stát plnohodnotným senátorem nejdříve v pátek, až Nejvyšší správní soud rozhodne o stížnosti na způsob voleb v jeho rychnovském obvodu. Předsedou Senátu byl podle předpokladů opětovně zvolen Milan Štěch (ČSSD). V souladu s dohodami senátorských klubů byl jediným kandidátem. V čele horní komory stanul už potřetí.

 

PPF nabídne drobným akcionářům odkup akcií za 277 korun

Investiční skupina PPF nabídne drobným akcionářům O2 vykoupení jejich akcií za cenu, kterou uplatnila při povinném odkupu letos v červnu po odečtení vyplacené dividendy 18 Kč. Fyzické osoby, které byly akcionáři k 15. srpnu, budou moci nabídnout maximálně 200 akcií po 277,15 Kč za cenný papír. PPF to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Podle PPF nepůjde o standardní veřejnou nabídku odkupu pro všechny akcionáře, ale bude určená jen pro fyzické osoby. Podle zákona tak firma bude moci vykoupit maximálně jedno procento akcií. PPF předpokládá, že nabídka se v praxi bude týkat přibližně 40 tisíc  drobných akcionářů. Ti mohli v rámci kuponové privatizace v 90. letech získat zhruba 100 současných akcií O2.

 

Budoucí ministr dopravy Ťok chce urychlit výstavbu, stabilizovat resort

Hlavními úkoly dosavadního ředitele Skanska Dana Ťoka ve funkci ministra dopravy bude urychlení dopravní výstavby a stabilizace resortu. Prezident Miloš Zeman jej jmenuje do funkce ve čtvrtek 4. prosince. Zeman se tak rozhodl po včerejší schůzce s Ťokem, kdy mluvili o jeho plánech na koncepci vedení resortu dopravy.

Budoucí ministr se s prezidentem shodl mimo jiné na potřebě urychleného budování vysokorychlostních tratí. Ty by měly spojovat Prahu s Berlínem a Mnichovem s budoucím možným pokračováním do Brna, Bratislavy a směrem k Černému moři. Dalším Ťokovým cílem je stabilizovat situaci v resortu, především v organizacích, jako je Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nebo České dráhy.

 

Hypotéční sazby v ČR jsou opět na minimu, podle analytiků ještě nedosáhly dna

Průměrná úroková sazba hypoték v ČR v říjnu klesla na 2,51 procenta, a dostala se tak opět na nejnižší hodnotu za dobu sledování. Průměrné sazby hypoték podle analytiků přitom pravděpodobně ještě nedosáhly dna. Předchozí minimum bylo v září, kdy průměrná sazba činila 2,54 procenta, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu. V meziměsíčním srovnání zájem o hypotéky ovšem navzdory snížení sazeb klesl. V říjnu si hypoteční úvěr sjednalo  o 578 lidí méně než v září. Objem nových úvěrů v říjnu klesl o miliardu na 12,825 miliardy korun.

 

Ze světa

Ukrajina začala odebírat více plynu z Ruska

Ukrajina začala prostřednictvím zpětných dodávek odebírat ze Slovenska více zemního plynu. Zvýšení dodávek na Ukrajinu umožnilo nedávné posílení původní kapacity plynovodu mezi oběma zeměmi, kterým Kyjev od září dokáže částečně nahradit výpadek dovozu suroviny z Ruska.

Zatímco na začátku listopadu proudilo ze Slovenska na Ukrajinu zhruba 26,5 milionu metrů krychlových plynu denně, v uplynulých dnech byl objem dodávek podle Eustreamu vyšší o přibližně 1,9 milionu metrů krychlových, tedy o sedm procent. V úterý podle předběžných údajů objem dodávek plynu ze Slovenska na Ukrajinu dosáhl až 31,2 milionu metrů krychlových.

 

V USA neprošla reforma, která měla zastavit masové sledování komunikace

Senát amerického Kongresu zablokoval chystanou reformu Národní agentury pro bezpečnost (NSA), jejímž cílem bylo zastavit masové monitorování internetové a telefonní komunikace. Návrh reformy nezískal potřebných šedesát hlasů nezbytných k tomu, aby projednávání příslušného zákona mohlo pokračovat. Podle republikánů by z reformy těžili jen nepřátelé Spojených států.

 

Španělsko zahájilo ropný průzkum poblíž Kanárských ostrovů, naráží ale na odpor ekologů

Španělská ropná a plynárenská skupina Repsol dnes zahájila průzkum ropných nalezišť nedaleko Kanárských ostrovů. Firma o něm hovoří jako o šanci pro Španělsko. Průzkum však naráží na tvrdý odpor místních činitelů a ekologů, napsala agentura AFP. 

Šanci, že se ve vodách nedaleko souostroví podaří ložiska najít, koncern odhaduje až na 19 procent. Na několik nalezišť se přišlo již na začátku tohoto tisíciletí při prvních průzkumech asi 70 kilometrů od souostroví. Španělská justice však v roce 2004 další sondy zastavila.

 

V europarlametu se bude hlasovat o vyslovení nedůvěry Jean-Claude Junckerovi

Europarlament bude příští týden hlasovat o vyslovení nedůvěry předsedovi Evropské komise Jean-Claude Junckerovi. Návrh euroskeptické frakce EFDD, který souvisí s kauzou daňových dohod Lucemburska s velkými firmami, ale nejspíš nemá naději na úspěch. Za předsedou nové komise, který byl v té době lucemburským premiérem, totiž dál stojí dvě největší evropské politické frakce, tedy lidovci i socialisté.

 

Francie chce oživit ekonomiku nedělním prodejem

Francouzské obchody by mohly být častěji otevřené v neděli. Vyplývá to z návrhu reformního zákona na podporu slabé domácí ekonomiky, uvedla agentura Reuters. Dle současného zákona smějí mít obchody ve Francii otevřeno pět neděl v roce. Podle navrhovaných změn by se tento počet měl zvýšit na dvanáct. Rozšíření nedělních prodejních dnů ale kritizují odbory, které tvrdí, že porušují práva zaměstnanců. Proti jsou také majitelé menších obchodů, kteří mají obavy z konkurence velkých řetězců. Velké obchody ale reformu vítají.

 

Věda a technika

Sonda Philae našla na kometě stopy uhlíku

Němečtí vědci oznámili, že sonda Philae zaznamenala na kometě Čurjumov-Gerasimenko stopy organických molekul obsahujících uhlík, který je základem života na Zemi. Odkazují se na údaje, které získali předtím, než aparát poháněný solární energií ztroskotal v příkopu, jenž mu brání v přístupu ke světlu.

Podle německých expertů zatím není jasné, zda látky nalezené na kometě obsahují složité stavební kameny, které se podílejí na tvorbě proteinů. Díky sondě chtěli zjistit oprávněnost hypotézy, že život na zemský povrch dorazil právě z komet. Vědci jsou už nyní nadšeni z množství dat, která získali v pátek.

 

Zdroje: ČTK

Hlavní zprávy z byznysu: České stavební firmy začnou po letech propouštění nabírat nové zaměstnance Foto: Shutterstock.com: Ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.