Hlavní zprávy z byznysu: Ceny ropy rychle rostou, podpořila je BP a slabý dolar

Ceny ropy na světovém trhu za poslední čtyři obchodní dny posílily dohromady téměř o pětinu. To je největší nárůst od ledna 2009. Trh dnes reagoval na rozhodnutí britského ropného koncernu BP, který omezil investice poté, co vyšla zpráva o výrazném poklesu počtu vrtů v USA. Růst cen ropy ale podpořil i pokles kurzu dolaru.

Cena severomořské ropy Brent přidávala proti pondělnímu závěru obchodování kolem sedmi procent na 58,55 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI vykazovala přibližně osmiprocentní růst na 53,87 dolaru. Oba typy ropy přitom přidaly od středečního závěru obchodování devět dolarů, což je téměř 20 procent.

Společnost BP, která původně počítala s nárůstem výdajů na 24 až 26 miliard dolarů, oznámila že její kapitálové výdaje letos klesnou na zhruba 20 miliard dolarů z loňských 22,9 miliardy dolarů. Celkový počet využívaných vrtných zařízení v USA navíc podle statistiky společnosti Baker Hughes klesl za poslední týden nejprudším tempem za téměř 30 let. Proti říjnovému maximu je už nižší o čtvrtinu. Tyto faktory jsou signálem poklesu těžby do budoucna a tedy růstu cen ropy. Ty se od loňského června kvůli převisu nabídky nad poptávkou neustále snižovaly a ztratily až přes 60 procent hodnoty.

 

Domácí

Maloobchodní tržby loni stouply o 5,4 procenta, nejvíce rostl prodej zboží přes internet

Maloobchodní tržby včetně motoristického segmentu zrychlily svůj meziroční růst o 5,4 procenta. V prosinci však meziročně klesly o 0,4 procenta. Nejvíce rostly podle Českého statistického úřadu tržby z prodeje počítačů a komunikačního zařízení. 

Nejvíce rostly tržby z prodeje zboží přes internet nebo prostřednictvím zásilkové služby (o 23,8 %) a prodeje počítačového a komunikačního zařízení (o 19,2 %). K celkovému růstu přispěl také maloobchod s výrobky pro domácnost (o 4,4 %), s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím (o 3,8 %), s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 3,6 %) a s oděvy a obuví (o 2,9 %). Vyšší tržby v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin (o 3,1 %) byly ovlivněny především růstem tržeb velkých podniků. Nižší tržby naopak zaznamenaly specializované prodejny potravin (o 0,7 %).

 

 

Pošta sníží do roku 2020 počet vlastních poboček na 691, zbytek budou franšízy

Česká pošta má do roku 2020 mít jen 691 vlastních poboček. Jedná se zhruba o čtvrtinu současného stavu. Zbývajících 2 500 poboček promění podle serveru Česká justice na franšízy. Vládu o tom má dnes informovat generální ředitel České pošty Martin Elkán spolu s ministrem vnitra Milanem Chovancem

„Materiál je pro informaci o tom, jak chceme měnit pobočkovou síť, konkrétně poměr pobočka České pošty/partner ve prospěch partnera,“ potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

 

Ze světa

Dolar vůči euru klesá, kvůli statistice a vývoji v Řecku

Americký dolar na devizových trzích oslabuje. Reaguje tak na slabší statistiky ze Spojených států, které zpochybnily přesvědčení mnohých analytiků, že americká centrální banka FED do června zahájí zvyšování úrokových sazeb. K poklesu přispělo také zklidnění situace kolem budoucnosti řeckého dluhu.

Včerejší statistika ukázala, že nové zakázky amerických továren v prosinci prudce klesly. Euro i kvůli tomu vůči dolaru přidávalo asi 1,3 procenta na 1,1482 USD.

Nová řecká vláda v pondělí naznačila konkrétní kroky, jejichž pomocí hodlá ukončit současnou patovou situaci se svými věřiteli. Díky tomu se zmírnily obavy investorů, že by Řecko mohlo odejít z eurozóny.

Americkému dolaru se však navzdory poklesu vůči euru podařilo posílit vůči dolaru australskému, k němuž se dostal nejvýše za téměř šest let. Důvodem bylo rozhodnutí australské centrální banky snížit úrokové sazby na rekordní minimum 2,25 procenta.

 

Nízké ceny pohonných hmot podpořily v lednu prudký růst prodejů aut v USA

Prodeje osobních a lehkých užitkových automobilů ve Spojených státech v lednu meziročně vzrostly o 14 procent na zhruba 1,15 milionu vozů. V tomto ohledu jde o nejlepší leden za posledních devět let. K růstu přispívaly nízké ceny pohonných hmot a také výhodné úvěrové podmínky. Vyplývá to z údajů jednotlivých výrobců. Příznivé úvěrové podmínky podporovaly zejména nákupy velkých užitkových aut a vozů typu SUV.

Odbyt tří velkých amerických výrobců předčil očekávání. Největší americká automobilka General Motors prodala minulý měsíc přes 200 tisíc vozů, o 18 procent více než před rokem. Ford zvýšil odbyt o 15 procent a Fiat Chrysler zaznamenal čtrnáctiprocentní meziroční přírůstek. Prodej užitkových vozů a SUV se na lednových prodejích všech tří automobilek podílel 69 procenty, uvedla agentura Reuters.

„Když cena benzinu klesá, lidé chtějí nakupovat větší a rychlejší auta,“ řekl Mike Jackson, ředitel analytické společnosti AutoNation. Ford například prodal rekordních více než 54 000 pick-upů série F a sdělil, že jeho dodávky letošní verze modelu F-150 stále nestačí uspokojovat poptávku. Firma proto bude přijímat další zaměstnance.

 

Americká společnost Disney zvýšila zisk o pětinu, překonala odhady analytiků

Společnost Walt Disney, která působí v oblasti zábavního průmyslu, zvýšila v loňském čtvrtém čtvrtletí svůj čistý zisk meziročně o 19 procent na 2,18 miliardy dolarů. Tržby vzrostly o 8,8 procenta na 13,4 miliardy dolarů. Na růstu se podílela jak divize zábavních parků, tak filmová studia. Zábavní parky utržily ve čtvrtém čtvrtletí meziročně o 20 procent více. A to i přes oznámení amerických úřadů o tom, že epidemie spalniček, která vypukla ve Spojených státech v prosinci, měla epicentrum přímo v Disneylandu v kalifornském Anaheimu. Na úspěchu firmy se podílel také animovaný film Ledové království. Jeho prodeje na Blue-ray a DVD zajistily filmovým studiům Walta Disneyho meziroční nárůst zisků ve čtvrtém čtvrtletí o 33 procent. Firma těžila i z prodejů plyšových hraček a dalších propagačních předmětů k filmu.
Mezi hlavní plány firmy bude patřit otevření dalšího zábavního parku na jaře 2016. Tentokrát se nebude stavět na území USA, ale v čínské Šanghaji. Půjde o společný podnik s čínskou státem vlastněnou firmou Shanghai Shendi Group. Park za 5,5 miliardy dolarů se měl původně otevřít už letos, firma ale rozhodla o tom, že přidá více atrakcí a zábavních prvků.

 

 

 

 

 

ZDROJE: ČTK, Wall Street Journal, Reuters, iDnes.cz

 

Hlavní zprávy z byznysu: Ceny ropy rychle rostou, podpořila je BP a slabý dolar Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.