Hackeři mají nový výdělečný byznys, zašifrují vaše data a požadují výkupné

Hackeři začínají vydělávat peníze novým způsobem. Používají proto takzvaný Ransomware. Podle redaktora serveru Technet.cz, Pavla Kasíka, jde o vyděračský software, pomocí něhož lze připravit uživatelé o jejich data. Vir je dokáže zašifrovat a útočníci poté po lidech požadují výkupné v řádů tisíců korun. Po zaplacení částky jim slibují předání klíče, který data opětovně otevře. Vyhnout se tomu lze pomocí zabezpečeného počítače a obezřetností na internetu. Nejlepším opatřením je ale především zálohování dat. 

Před rokem šlo spíše o kuriozitu. Nyní se začíná jednat o problematiku, která hýbe světem. Hackeři neútočí podle Kasíka pouze na běžné uživatele, vybírají si i školy, univerzity nebo běžné společnosti. U firem je to logické, jejich data v mnohých případech závisí na samotné existenci. Jsou za ně tak ochotny zaplatit nemalé sumy. 

„Místo toho, aby váš počítač zneužili pro zasílání reklamních nabídek, tak začnou šifrovat vaše data. Vezmou dokumenty, vezmou fotky a vezmou všechno, co jim přijde důležité. Pak to zašifrují takovým způsobem, že si toho ani nevšimnete. Pak když toho zašifrovali dostatek, tak se vám objeví hlášení – zašifrovali jsme vaše dokumenty, už se k nim nedostanete,“ říká Kasík na rádiu Zet.

Související: Hackeři napadli dopravní systém v San Franciscu, požadovali výkupné v bitcoinech

Pokud nemáte data zálohovaná a nechcete o ně přijít, tak vám nezbývá nic jiného, než útočníkům zaplatit požadovanou sumu. Kasík říká, že lidé ve většině případů hackerům požadovanou částku zaplatí. Musí to učinit prostřednictvím kryptoměny Bitcoin. Problémem je, že útočníka prostřednictvím této platby nelze dohledat. Tomu tedy reálně nic nehrozí.

To není ale bohužel jediné riziko. Hackeři vytvářejí v některých případech takzvaný falešný Ransomware. Jde o to, že data nezašifrují, ale nadobro je smažou. Po zaplacení požadované částky se vám tak i přesto peníze nevrátí. „Asi pětina lidí říká, že přestože zaplatila, tak svoje data už neviděla. Řešení spočívá v pravidelných zálohách, pravidelných updatech antivirů a operačního systému a prohlížeče. Člověk se tomu vyvaruje tím, že nebude klikat na internetu na nedůvěryhodné odkazy nebo na podezřelé e-maily, které vám přijdou do vaší pošty,“ sdělil Kasík. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s redaktorem serveru Technet.cz Pavlem Kasíkem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Hackeři mají nový výdělečný byznys, zašifrují vaše data a požadují výkupné Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.