Google odsouvá vývoj robotického vozu, zaměří se jen na systém „autopilota“

Google vyčlenil projekt robotického vozu do nové společnosti Waymo. Vývoj vlastního auta je totiž i na technologického giganta finančně a technicky náročnou záležitostí. Uvedl to na rádiu Zet šéfredaktor magazínu o budoucnosti dopravy Hybrid.cz Jan Horčík. Google podle všeho přesunul svoji pozornost na samotný systém autonomního řízení. 

„Google nejspíš došel k závěru, že vývoj vlastního auta je obrovsky finančně a technicky náročná záležitost a že bude lepší se zaměřit právě a pouze na samotný systém autonomního řízení. Později to Google potvrdil, když prohlásil, že ani tak nepracují na robotickém autě jako na robotickém řidiči. To znamená, že chtějí spíš zařídit systém robotického řízení než celé auto,“ řekl Horčík.

Samotná vozidla od Googlu prošla bohatým vývojem. Původně se pohybovala samovolně po parkovišti a samostatně byla schopná i zaparkovat. Pro cestu do samotného provozu to bylo ale stále málo. Automobil totiž musí umět detekovat i malá zvířata pohybující se na vozovce. Musí být schopen rozpoznat cyklisty, chodce, ale i policejní vozy nebo záchrannou službu.

V praktickém použití systémů robotického řízení se dostaly některé automobilky v rámci svého vývoje oproti Googlu o krok vpřed. Některé modely vozů již v současné době nabízejí částečně autonomní asistenční systémy. Tyto automobily tak umějí samostatně zaparkovat nebo jsou schopny vyjet z parkoviště. V nižších rychlostech dokáží dokonce převzít i řízení a pohybovat se v koloně vozů.

„Tesla si udělala velké jméno tím, že uvedla software jménem Autopilot. Jde o asistenční systém, jenž dokáže převzít kontrolu nad autem na dálnici. Pokud by se auto mělo ale samostatně pohybovat ve městě, tak je to zatím problém. Tesla ovšem slibuje, že tento problém brzy vyřeší,“ uvedl Horčík na rádiu Zet.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s šéfredaktorem magazínu Hybrid.cz Janem Horčíkem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Google odsouvá vývoj robotického vozu, zaměří se jen na systém „autopilota“ Foto: Wikimedia Commons

reklama

Další články

  1. Vila Tugendhat slaví 15 let v UNESCO

    ·

    Brněnská vila Tugendhat se přesně před 15 lety ocitla na seznamu světového dědictví UNESCO. Průměrná roční návštěvnost od té doby podle statistik Muzea města Brna stou…

  2. Sold Out Biz: Jak hledat nové obchodní klienty

    Byznys ·

    Pro obchodníka začátečníka je naprostou nutností sestavení databáze klientů. Jak vyhledávat nové klienty poradil v druhém díle pořadu Sold Out Biz key account manager …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.