Gazprom připustil, že tranzit plynu přes Ukrajinu může pokračovat i po roce 2019

Ruská plynárenská společnost Gazprom připustila, že možná bude pokračovat v tranzitu zemního plynu do Evropy přes Ukrajinu i po vypršení současného kontraktu v roce 2019. Dnes to řekl generální ředitel Gazpromu Alexej Miller. Jednání však podle něj komplikuje skutečnost, že Ukrajina chce zvýšit tranzitní poplatky.

Miller dodal,že prezident Vladimir Putin pověřil Gazprom, aby zahájil předběžné jednání o možném pokračování v tranzitu. Na počátku tohoto měsíce přitom Gazprom uvedl, že v roce 2019 tranzit zemního plynu přes Ukrajinu ukončí, a vyzval Evropskou unii, aby urychlila rozhodování o alternativních trasách, aby si zajistila dodávky i po tomto datu.

Roční příjmy ve výši více než jedné miliardy USD (24,4 miliardy Kč) z tranzitu ruského plynu jsou pro Ukrajinu důležitým zdrojem příjmů, upozornila agentura DPA. Přes Ukrajinu proudí zhruba polovina ruského plynu určeného pro Evropu.

Miller však zdůraznil, že Gazprom neuvažuje o pouhém jednoduchém prodloužení smlouvy z roku 2009 a nehodlá přistoupit na dohodu, pokud pro něj budou podmínky nepřijatelné. Upozornil, že na jednání o dohodě má firma ještě čtyři a půl roku. Ukrajinský Naftogaz chce podle agentury TASS zvýšit tranzitní poplatek na pět dolarů za 1000 metrů krychlových plynu přepravených na vzdálenost 100 kilometrů.

Putin nedávno kritizoval to, že přepravní síť v sousední zemi je zastaralá a EU nedělá nic pro její obnovu. Rusko proto uvažuje o alternativách, jako je rozšíření plynovodu Nord Stream a výstavba plynovodu Turkish Stream.

Naftogaz tento týden uvedl, že Rusko zřejmě letos sníží objem zemního plynu přepravovaného přes Ukrajinu o 18 procent. V loňském roce tranzit podle údajů ukrajinského ministerstva energetiky klesl o téměř 28 procent na 62,2 miliardy krychlových metrů.

Rusko dodává přibližně třetinu zemního plynu spotřebovaného v Evropské unii, kde však poptávka surovině v posledních letech klesala. Gazprom disponuje největšími zásobami plynu na světě, má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů a je klíčovým dodavatelem pro řadu evropských zemí včetně České republiky.

 

Zdroj: ČTK

Gazprom připustil, že tranzit plynu přes Ukrajinu může pokračovat i po roce 2019 Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.