Gazprom čelí silné konkurenci, díky slabšímu rublu však zvýšil pololetní zisk o polovinu

Ruská plynárenská společnost Gazprom zvýšila v první polovině letošního roku čistý zisk o 50 procent na 675,9 miliardy rublů (254,5 miliardy Kč). K růstu přispěly vyšší příjmy z prodeje plynu do Evropy a dalších zemí a také vývoj kurzu rublu, uvedla firma na svých internetových stránkách.

Příjmy z prodeje plynu se za leden až červen zvýšily o 1,4 procenta na 2,9 bilionu rublů. K růstu příjmů přispěl slabší rubl. Objem prodeje naopak klesl. Dodávky do Evropy a dalších zemí se snížily o 6,5 procenta na 80,4 miliardy metrů krychlových.

Společnost čelí doma silné konkurenci dalších producentů plynu, jako Rosněfť a Novatek. Produkce firmy se má letos snížit na nové rekordní minimum.

V samotném druhém čtvrtletí se zisk Gazpromu zvýšil o 29 procent na 293,79 miliardy rublů. Překonal tak odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters očekávali zisk 260,6 miliardy rublů.

Gazprom disponuje největšími zásobami plynu na světě. Podle svých internetových stránek se na globálních rezervách plynu podílí 18 procenty a na celosvětové těžbě plynu 14 procenty. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky. Představuje důležitou součást ruské ekonomiky, na celkovém hrubém domácím produktu Ruska se podílí zhruba osmi procenty.

Gazprom získal v roce 2006 exkluzivní práva na vývoz zemního plynu z Ruska. Předloni však parlament rozhodl o zrušení monopolu firmy na export zkapalněného zemního plynu (LNG). Gazpromu tak nadále zůstává monopol jen na vývoz zemního plynu potrubím. V současnosti firma vyváží tímto způsobem plyn jen do Evropy, pracuje však na výstavbě plynovodu do Číny.


Zdroj: ČTK

Gazprom čelí silné konkurenci, díky slabšímu rublu však zvýšil pololetní zisk o polovinu Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.