Fed se blíží ke zvýšení úrokových sazeb, obává se ale slábnoucího růstu světové ekonomiky

Měnový výbor americké centrální banky (Fed) na svém posledním jednání vyjádřil obavy ohledně slábnoucího růstu světové ekonomiky. Fed ale díky lepším podmínkám na trhu práce v USA směřuje ke zvýšení úrokových sazeb. Jestliže tak učiní už v září, bude se jednat o první zpřísnění měnové politiky ve Spojených státech za posledních téměř deset let.

Fed má obavy zejména z prudkého zpomalení čínského hospodářského růstu. Druhá největší ekonomika na světě totiž byla v posledních letech hlavním motorem globálního růstu. Zatímco trh práce v USA se jasně zlepšuje, centrální bankéři nebyli zajedno v tom, zda se dá za příznivý považovat i vývoj inflace. Ta zůstává citelně pod dvouprocentní úrovní, kde by ji Fed chtěl mít.

„Téměř všichni členové měnového výboru by potřebovali vidět více důkazů, že hospodářský růst je dostatečně silný a podmínky na trhu práce dostatečně dobré, aby měli důvěru v návrat inflace k dlouhodobějšímu cíli,“ píše se v zápisu ze zasedání měnového výboru Fedu z 28. a 29. července. Většina členů usoudila, že podmínky ještě nedosáhly úrovně nutné pro zpřísnění měnové politiky, ale že se k této úrovni blíží.

Zápis se přímo nevyjadřuje k možnosti zářijového zvýšení úrokových sazeb. Někteří představitelé Fedu nicméně v uplynulých týdnech uvedli, že takový krok by zřejmě byl oprávněný.

„Zářijové zvýšení (úrokových sazeb) zůstává na stole,“ uvedl po středečním zveřejnění zápisu analytik Dan Heckman ze společnosti U.S. Bank Wealth Management. Zápis však podle něj naznačuje, že Fed bude při zpřísňování měnové politiky velice opatrný.

Včerejší údaje amerického ministerstva obchodu ukázaly, že spotřebitelské ceny v USA v červenci vykázaly podruhé za sebou meziroční růst, tentokrát o 0,2 procenta. Meziroční míra inflace ale zůstává hluboko pod dvouprocentním cílem Fedu. Meziměsíční růst cen navíc v červenci zpomalil na 0,1 procenta z červnových 0,3 procenta.

 

Zdroj: ČTK

 

Fed se blíží ke zvýšení úrokových sazeb, obává se ale slábnoucího růstu světové ekonomiky Foto: shutterstock.com - Fed

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.