ČEZ čelí v Bulharsku dalšímu obvinění z dominantního postavení

Česká energetická firma ČEZ se musí vypořádat s dalším obviněním ze strany Bulharska ohledně zneužívání dominantního postavení na trhu dodávek s elektrickou energií. Informaci přinesla včera agentura Reuters s tím, že má ČEZ 30 dní na vyjádření.

Distribuční podnik ČEZ konal proti zájmům spotřebitelů, když odmítl jedné místní firmě vyslovit souhlas s jejím připojením k síti, uvedl úřad ve své včerejší zprávě.

Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová v reakci na zprávu uvedla, že firma v Bulharsku postupovala podle platné legislativy.

„Zmíněný objekt nedisponoval dostatečnou kapacitou připojení, kterou si ze zákona zajišťuje na své náklady investor. V souladu s platnou legislativou předložila bulharská distribuční společnost ČEZ investorům podmínky pro připojení k distribuční síti, které investor odmítl splnit a podepsat předběžnou smlouvu o připojení,“ řekla včera mluvčí. Podle ní ČEZ v žádném případě zájmy investora nepoškodil ani neomezil.

ČEZ má problémy s bulharskými úřady už delší dobu. Loni v květnu dostala firma od bulharského antimonopolního úřadu pokutu 1,24 milionu leva (17,1 milionu korun) rovněž za zneužití dominantního postavení na trhu. O měsíc později úřad udělil za zneužití dominantního postavení pokuty místním distributorům energie, jejichž vlastníky jsou české společnosti ČEZ a Energo-Pro a rakouská EVN. Distributoři podle úřadu stanovili nepřiměřeně vysoké ceny za užívání nízkonapěťové rozvodné sítě, čímž byla omezena konkurence.

ČEZ loni v listopadu bulharské vládě oznámil, že proti ní povede mezinárodní arbitráž kvůli neochránění investice, pokud nedosáhne rychlé nápravy a kompenzace škod. Firma si nárokuje stovky milionů eur. Důvodem jsou zásahy bulharských institucí, které podle ČEZ poškozují podnikání české firmy v Bulharsku, a dlouhodobě se nezlepšující kritická situace na bulharském energetickém trhu.

Na akcie ČEZ nemělo obvinění žádný vliv, během včerejšího dne na pražské burze posílily o téměř 1,6 procenta na 446,9 Kč. „Žádný dopad na cenu akcií neočekáváme ani pokud ČEZ nebude schopen bulharskému regulátorovi úspěšně předložit své námitky,“ uvedl hlavní analytik Patria Finance Tomáš Sýkora.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. V Bulharsku má ČEZ dvě distribuční společnosti a uhelnou elektrárnu ve Varně.

 

 

Zdroj: ČTK

ČEZ čelí v Bulharsku dalšímu obvinění z dominantního postavení Foto: ČTK/Rasch Jan/Euro

reklama

Další články

  1. Miliardu lidí budou do roku 2060 ohrožovat záplavy

    Společnost ·

    Do roku 2060 bude obývat oblasti ohrožené největšími katastrofálními povodněmi až miliarda lidí. S varováním přišla charitativní organizace Christian Aid. Nejvíce ohro…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.