„Evropská unie zaspala přípravu na migranty,“ říká novinář, který se vrátil z Kurdistánu

Evropská unie podcenila přípravu na současnou uprchlickou krizi. Mnohem lépe je na migrační vlnu připraven dokonce i Irák, který uprchlíkům v táborech zajišťuje lepší podmínky než státy unie. Na rádiu Zet to řekl reportér slovenské televize JOJ Martin Krpač, který mapoval život běženců na řeckém ostrově Kos, ve francouzském přístavu Calais i v iráckém Kurdistánu. 

„Na Kosu v Řecku jsem se setkal s tím, že stovky uprchlíků doslova nacpali do jednoho vybydleného hotelu, ze kterého zbyly jen betonové zdi. Tam ti uprchlíci žijí po dvaceti v jedné místnosti. Ty podmínky tam byly opravdu otřesné,“ popisuje poměry v Řecku Krpač. Ještě horší je situace v Calais, odkud se snaží uprchlíci dostat podmořským tunelem do Velké Británie. „Okolo dálnice k tomu přístavu vznikl v dunách poblíž moře obrovský utečenecký tábor. Tisíce lidí tam žijí ve stanech nebo si z černých fólií postavili naprosto nevyhovující příbytky,“ řekl Krpač o táboru v okolí Calais, kterému se přezdívá „džungle“.

Naproti tomu v Iráku, kde mají s běženci větší zkušenosti, vypadají tábory podle Krpače úplně jinak. „Například v uprchlických táborech v Arbílu jsou buňky, kde mají rodiny třeba jednu nebo dvě místnosti. Mají tam kuchyně, zabezpečení. Viděli jsme patnáct set buněk jedna vedle druhé. Určitě to nejsou ideální podmínky, ale lepší než na Kosu nebo v Calais,“ řekl Krpač. 

Reportér TV JOJ se z kurdské oblasti v Iráku vrátil krátce před tím, než na ni Turecko zahájilo střelbu. Přitom se v minulosti jednalo o jednu z posledních bezpečných oblastí v zemi, popsal na rádiu Zet Krpač. Do uprchlických táborů v kurdské oblasti přicházeli hlavně ti lidé, kteří prchali před Islámským státem. „Určitě to nejsou ekonomičtí běženci. Ti lidé utíkají proto, aby si zachránili život.“

 

Celý rozhovor s novinářem a reportérem TV JOJ Martinem Krpačem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

· Zdroj: Martin Krpač / TV JOJ

· Zdroj: Martin Krpač / TV JOJ

· Zdroj: Martin Krpač / TV JOJ

· Zdroj: Martin Krpač / TV JOJ

„Evropská unie zaspala přípravu na migranty,“ říká novinář, který se vrátil z Kurdistánu Foto: Martin Krpač / TV JOJ

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.