Evropská unie po třech desítkách let zrušila kvóty na výrobu mléka

Po více než třiceti letech dnes v Evropské unii skončily kvóty na výrobu mléka, které měly původně za cíl zabránit nadprodukci. EU se systém kvót rozhodla zrušit proto, aby evropští zemědělci mohli konkurovat zbytku světa v dodávkách na trhy s rychle rostoucí poptávkou v Asii a Africe.  

Podle BBC se očekává výrazný nárůst produkce mléka v Německu, Irsku a Nizozemsku. Naopak britští farmáři varovali před tím, že by zrušení kvót mohlo vést k dalšímu propadu výkupních cen mléka.

Eurokomisař pro zemědělství Phil Hogan řekl, že zrušení kvót na výrobu mléka je pro Evropskou unii jak výzvou, tak příležitostí.

„Je to výzva, protože celá generace farmářů bude muset žít za zcela jiných okolností. Budou se muset potýkat s cenovými výkyvy. Na druhou stranu je to z pohledu pracovních míst a hospodářského růstu příležitost,“ uvedl Hogan.

Belgičtí farmáři proti zrušení kvót včera protestovali v Bruselu. Argumentovali tím, že opatření pomůže jen největším producentům mléka, protože jejich efektivita ve výrobě jim umožňuje pracovat jen s nízkými maržemi. Malí farmáři budou muset podle odpůrců zrušení kvót ukončit činnost.

Belgický zemědělec Yvan Deknudt BBC řekl, že už před zrušením kvót byly výkupní ceny mléka o třicet procent níže, než by bylo potřeba k tomu, aby byla produkce mléka zisková. Prezident Asociace německého potravinářského průmyslu Karl-Heinz Engel naopak pro BBC uvedl: „Jsme připravení… exportně orientovaní a konkurenceschopní.“

 

Zdroj: BBC

 

Evropská unie po třech desítkách let zrušila kvóty na výrobu mléka Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. IBM investuje 3 miliardy dolarů do internetu věcí

    Byznys ·

    Americká technologická společnost IBM oznámila, že založí novou divizi zaměřenou na internet věcí. V následujících čtyřech letech do ní vloží tři miliardy dolarů. Chce…

  2. McDonald's otestuje v Německu a USA dvě novinky

    Byznys ·

    Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's bude v několika provozovnách v Německu a USA testovat dvě novinky. V Německu chce začít nabízet roznášení…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.