Evropská unie může Řecku zmírnit dluh, podmínkou jsou reformy

Eurozóna by mohla zmírnit dluhovou zátěž Řecka, pokud země uskuteční reformy, které v rámci záchranných úvěrů slíbila věřitelům. Řekl to dnes Jeroen Dijsselbloem, šéf takzvané euroskupiny, která sdružuje ministry financí eurozóny. Připomněl, že eurozóna se v listopadu 2012 zavázala pomoci Řecku s dluhem, pokud země splní svou část dohody.

"Své části dohody se budeme držet," řekl Dijsselbloem ve washingtonském Petersonově institutu. Eurozóna podle šéfa euroskupiny sice není ochotna prominout Řecku žádnou z půjček, které mu od roku 2010 poskytla v rámci dvou záchranných balíků v celkovém objemu 240 miliard eur (6,6 bilionu Kč), nicméně může uvažovat o prodloužení splatnosti jistiny a o snížení úroků.

Řecko ale nejprve musí uskutečnit dohodnuté reformy, zdůraznil šéf euroskupiny. K nim patří i reforma důchodového systému, jehož současná podoba není podle Dijsselbloema udržitelná.

Nová řecká vláda vedená radikální levicí po svém lednovém nástupu odmítla pokračovat v úrporné politice předchozích vlád a zpochybnila i dohodnuté reformy. Začala naopak požadovat po věřitelích, aby s ní začali jednat o podstatném zmírnění dluhové zátěže.

Nyní však Řecko už od února jedná s mezinárodními věřiteli o uvolnění posledních 7,2 miliardy eur z druhého záchranného balíku, jeho podmínkou je ale předložení programu reforem. Řecko zatím nepřišlo s ničím, co by věřitelé považovali za přijatelné. Pokud se země v brzké době s věřiteli nedohodne, dojde jí zřejmě už příští měsíc zdroje na úhradu splatných dluhů.

 

Zdroj: ČTK

Evropská unie může Řecku zmírnit dluh, podmínkou jsou reformy Foto: ČTK/ABACA/AA - Jeroen Dijsselbloem a Alexis Tsipras

reklama

Další články

  1. Ceny v průmyslu a zemědělství meziročně klesly

    Byznys ·

    Ceny průmyslových výrobců v březnu meziročně klesly o 2,9 procenta, zejména kvůli opětovnému zlevnění koksu, ropných produktů a chemických látek. Ceny zemědělských výr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.