Evropská unie chce oživit projekt plynovodu z Turkmenistánu

Evropská unie chce oživit projekt plynovodu z Turkmenistánu do Evropy a zapojit do něj evropské energetické firmy. Agentuře Reuters to řekl diplomat EU v Turkmenistánu Denis Daniilidis. Tento středoasijský stát se podle něj v příštích měsících chystá navštívit eurokomisař pro energetickou unii Maroš Šefčovič, který bude chtít obnovit rozhovory o pozastavených plánech na výstavbu plynovodu.

Projekt TransCaspian by měl přivádět zemní plyn z Turkmenistánu do Evropy přes Kaspické moře. Jednání se ale v minulosti zastavila kvůli politickým a finančním nejasnostem a nevyřešeným otázkám spojeným s ochranou životního prostředí. Krymská krize z loňského jara ale přiměla Evropskou unii k tomu, aby začala naléhavěji hledat zdroje plynu jinde než v Rusku, odkud v současnosti pochází třetina plynu spotřebovávaného v Evropě.

"Při rozhovorech s našimi turkmenskými partnery jsme se dostali do bodu, kdy jsme museli vymyslet, jakou strukturu bude mít zapojení společností z Evropské unie ochotných kupovat turkmenský plyn pro evropský trh," prohlásil podle Reuters Daniilidis bez dalších podrobností.

Turkmenští činitelé již dříve v březnu sdělili, že pokračuje aktivní vyjednávání o ročních dodávkách plynu v objemu deset až třicet miliard metrů krychlových do Evropy.

Turkmenistán a Turecko loni podepsaly rámcovou dohodu o dodávkách plynu pro projekt plynovodu Transanatolian Natural Gas Pipeline (TANAP). TANAP má přepravovat ázerbájdžánský plyn z kaspického pole Šach Deniz II. Bude vést trasou dlouhou asi 1840 kilometrů přes Gruzii a Turecko až na turecké hranice s Bulharskem a Řeckem. Výstavba tohoto plynovodu byla slavnostně zahájena minulý týden.

Turkmenistán v současnosti prodává plyn Číně a v menším množství také Íránu, zatímco ruský Gazprom dovoz turkmenského plynu v posledních letech výrazně omezil, podotkla agentura Reuters. Turkmenistán musí vybudovat spojení pod Kaspickým mořem, aby se na TANAP napojil.

 

Zdroj: ČTK

Evropská unie chce oživit projekt plynovodu z Turkmenistánu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Novým členem registru neplatičů Solus je Sazka

    Byznys ·

    Novým členem úvěrového registru neplatících klientů Solus se minulý týden stala společnost Sazka. Ta je tak se svou značkou Sazkamobil devátým telekomunikačním operáto…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.