Evropské letecké společnosti patří podle statistik mezi nejbezpečnější na světě

Navzdory pádu Airbusu A320 německých aerolinek Germanwings ve francouzských Alpách jsou evropské letecké společnosti  podle americké televize CNN považovány za jedny z nejbezpečnějších na světě. Podle Evropské agentury pro bezpečnost letectví má 28 zemí Evropské unie vůbec nejnižší světový průměr počtu leteckých nehod na milion komerčních letů. 

V Evropě bylo podle CNN loni neopravitelně zničeno v průměru 0,15 letadla na jeden milion letů. Asijsko-pacifická oblast je na tom o poznání hůře. Její průměr dosahuje 0,44 zničených letadel na milion letů. Srovnatelná s Evropou je s 0,11 nenávratně zničenými letadly na milion letů pouze Severní Amerika. Vyplývá to ze statistik německé společnosti JACDEC (Jet Airliner Crash Data Evaluation Centre).

JACDEC hodnotí bezpečnost u šedesáti největších aerolinek na světě. Evropští dopravci tvoři čtvrtinu z celého seznamu. Do statistik jsou započteny indicenty a ztracená letadla v poměru k provozu za posledních 30 let.

Na pátém místě žebříčku nejbezpečnějších aerolinek na světě se nachází nizozemský dopravce KLM, spadající pod Air France KLM Group. Jde o jedinou evropskou společnost, která se umístila v první desítce nejbezpečnějších leteckých společností.

Na pomyslné druhé místo v evropském žebříčku se za společnost KLM řadí německá Lufthansa, která je celosvětově dvanáctá. Do dvacítky nejbezpečnějších leteckých dopravců se dostaly ještě čtyři společnosti z Evropy. Jedná se o TAP Portugal, British Arways, Virgin Atlantic a Air Berlin. Mezi nejhůře umístěné evropské aerolinky se v tomto ohledu naopak řadí Scandinavian Airlines známé také pod zkratkou SAS, jež jsou na 48. místě.

Zatímco evropské aerolinky se většinou nacházejí v horní polovině žebříčku nejbezpečnějších leteckých společností na světě, dopravci z asijských států jsou oproti tomu na opačném konci žebříčku.

V roce 2014 podle Mezinárodní asociace leteckých dopravců zemřelo na celém světě při leteckých nehodách celkem 641 lidí. Oproti roku 2013 šlo o nárůst na trojnásobek. Do tohoto počtu však asociace nezahrnuje sestřelení letadla Malaysian Airlines nad Ukrajinou, které si vyžádalo 298 obětí.  

 

Žebříček nejbezpečnějších evropských leteckých společností:
1. KLM
2. Lufthansa
3. TAP Portugal
4. British Airways
5. Virgin Atlantics
6. Air Berlin
7. Easy Jet
8. Thomson Airways
9. Swiss
10. Ryanair

 

Zdroj: CNN, Zet

 

Evropské letecké společnosti patří podle statistik mezi nejbezpečnější na světě Foto: Semmick Photo / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. BlackBerry se po třech letech vrátil k zisku

    Byznys ·

    Výrobce telefonů BlackBerry se ve čtvrtém čtvrtletí po více než třech letech vrátil k zisku. Jeho příjmy však stále klesají. Čistý zisk za tři měsíce do konce února či…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.