Evropská komise schválila státní pomoc pro největší řeckou banku Piraeus

Evropská komise v neděli schválila státní pomoc pro největší řeckou bankovní instituci Piraeus Bank. Řecká vláda bance v rámci sanace celého bankovního sektoru poskytne 2,72 miliardy eur (73,5 miliardy Kč), které dostane v rámci půjčky od zemí eurozóny.

Komise poskytla souhlas s pomocí na základě plánu restrukturalizace banky. Uvítala, že podstatnou část nového kapitálu získá Piraeus Bank od soukromých investorů. „Dodatečná veřejná podpora a další uskutečňování plánu restrukturalizace by bance mělo umožnit návrat k dlouhodobé životaschopnosti a k tomu, aby mohla podpořit oživování řecké ekonomiky,“ uvedla komise podle agentury Reuters.

Evropská centrální banka (ECB) na konci října odhadla, že Piraeus Bank bude potřebovat dodatečný kapitál ve výši 4,93 miliardy eur. Banka z toho získala od soukromých investorů 1,94 miliardy eur a z dalších zdrojů 271 milionů eur. Zbytek poskytne řecká vláda, která na tento účel dostane peníze ze stabilizačního mechanismu eurozóny (ESM).

ECB celkové kapitálové potřeby čtyř největších bank v Řecku odhadla na maximálně 14,4 miliardy eur. Záchranný program pro Řecko přitom na jejich rekapitalizaci počítal s částkou až 25 miliard eur. Činitelé eurozóny později odhadli, že řecké banky budou potřebovat jen šest až devět miliard eur.

ESM před týdnem uvolnil Řecku další dvě miliardy eur ze záchranného programu v objemu 86 miliard eur, na kterém se silně zadlužené Řecko v létě dohodlo s mezinárodními věřiteli. Řecko výměnou za to muselo schválit předepsané reformy.

 

Zdroj: ČTK

Evropská komise schválila státní pomoc pro největší řeckou banku Piraeus Foto: Quka / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Řecko se s věřiteli dohodlo na nové sadě reforem

    Byznys ·

    Řecko se s mezinárodními věřiteli dohodlo na nové sérii opatření. Řecká vláda bude muset reformy schválit příští měsíc, aby měla nárok na další peníze z mezinárodního …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.