Evidence tržeb zvýší podle ministerstva příjmy rozpočtu o 12,5 miliardy

Návrh zákona na snížení daně z přidané hodnoty (DPH) u stravovacích služeb z 21 na 15 procent a zavedení jednorázové slevy pět tisíc korun pro živnostníky s povinností evidovat tržby, které ve středu schválila vláda, má v příštím roce snížit příjmy rozpočtu o 1,5 miliardy korun. Zavedení evidence tržeb by ale mělo do státního rozpočtu přinést 12,5 miliardy korun. V rozhovoru pro ČTK to uvedla náměstkyně ministra financí Simona Hornochová.  

Samotná změna DPH by měla příjmy rozpočtu ochudit podle náměstkyně o 400 až 500 milionů korun a zavedení slevy připraví stát o zhruba jednu miliardu korun.

Zároveň má podle Hornochové ministerstvo předběžné spočítané, že drobné živnostníky přijde zavedení evidence tržeb, tedy nutnost pořídit si datové spojení, software a zařízení, na zhruba 500 korun měsíčně. „Ale řada podnikatelů již internetové spojení má. Například v Chorvatsku toho využili, že do podniků zavedli Wi-fi připojení i pro zákazníky, kteří to přivítali jako zlepšení služeb,“ uvedla Hornochová.

U větších zařízení jako jsou například pokladny včetně softwaru a skladové evidence, by mělo podle náměstkyně jít o jednorázový náklad pět tisíc korun. „Sleva na dani by tak měla pokrýt vstupní náklady,“ uvedla.

Podle účetní specialistky společnosti Sečteno Jolany Pražákové vzrostou náklady na zavedení elektronické evidence tržeb drobným podnikatelům a živnostníkům o dvacet až třicet tisíc korun ročně. „Kromě pokladen, internetu a tiskáren je třeba očekávat vyšší zátěž firem zejména v důsledku dotazování finanční správy, školení lidí, většího vytížení účetních...,“ upozornila Pražáková.

Hornochová s tím ovšem nesouhlasí. „Zaškolení účetních je velký omyl. Nebude třeba vůbec nikoho školit,“ uvedla. Současné registrační pokladny, které například většina restaurací má, se podle náměstkyně jen připojí k internetu bez potřeby zaškolit personál. Před vytisknutím účtenky se pak pokladna pouze spojí se servery finanční správy, vysvětlila Hornochová.

Návrh zákona o elektronické evidenci tržeb vláda schválila ve středu. Ministerstvo financí si od toho slibuje omezení šedé ekonomiky a lepší výběr daní, hlavně daně z přidané hodnoty. Systém by měl být spuštěn podle dřívějšího vyjádření ministra financí Andreje Babiše (ANO) nejdříve v únoru 2016. S návrhem nesouhlasí opoziční strany TOP 09 a ODS a dále například Asociace podnikatelů a manažerů či Strana soukromníků.

 

Zdroj: ČTK

 

Evidence tržeb zvýší podle ministerstva příjmy rozpočtu o 12,5 miliardy Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.