Europoslanci se ohrazují proti plynovodu Nord Stream 2, ohrožuje evropskou solidaritu

Europoslanci v pondělí kritizovali projekt plynovodu Nord Stream 2, který podle nich může ohrozit evropskou solidaritu, vytváří napětí mezi zeměmi EU a zvyšuje závislost na ruském plynu. Řada z nich proto nevidí důvod, proč by měl být tento plán realizován a podporován ze strany současné osmadvacítky. Nord Stream 2 spočívá v rozšíření stávajícího plynovodu přivádějícího zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře.

Na úvod rozpravy vystoupil v plénu Evropského parlamentu eurokomisař pro energetiku a ochranu klimatu Miguel Arias Caňete. Zdůraznil, že v případě vybudování plynovodu bude muset Nord Stream 2 dodržovat právo Evropské unie týkající se energetiky a životního prostředí. Evropská komise má podle něj i nadále v plánu analyzovat a posuzovat veškeré dopady projektu.

Na projektu Nord Stream 2 se loni v září dohodla ruská společnost Gazprom s německými společnostmi E.ON a BASF/Wintershall, rakouskou OMV, francouzskou ENGIE a britsko-nizozemskou Royal Dutch Shell. Následně v listopadu varovala desítka členských států EU včetně České republiky v dopise adresovaném Evropské komisi, že rozšíření plynovodu, které umožní omezit přepravu zemního plynu do Evropy přes Ukrajinu, jde proti zájmům Evropské unie a obsahuje riziko další destabilizace Ukrajiny.

Evropa kryje asi třetinu své spotřeby ruským plynem, který je zhruba z poloviny přepravován přes Ukrajinu. Kvůli napětí mezi Kyjevem a Moskvou chce ale Gazprom najít nové tranzitní cesty do Evropy mimo ukrajinské území.

„Je evidentní, že tento projekt může ohrozit evropskou solidaritu a vytváří napětí mezi zeměmi,“ uvedl polský europoslanec Jerzy Buzek z Evropské lidové strany (EPP). „Máme zde rovněž určité pochybnosti týkající se ochrany životního prostředí i našich závazků vůči Ukrajině. Nord Stream 2 by neměl dostat žádnou podporu z Evropské unie,“ dodal.

Podle italského europoslance Flavia Zanonata z frakce socialistů je Nord Stream 2 spíše krokem zpět, pokud jde o energetické politiky EU. „Zvyšuje závislost na jednom dodavateli, na Gazpromu. V tuto chvíli Nord Stream 2 nepotřebujeme, současné kapacity stačí,“ řekl. I podle dalšího zástupce Polska v EP Zdzislawa Krasnodebského z frakce konzervativců a reformistů (ECR) by realizování projektu znamenalo zvýšení závislosti na ruském plynu. „Víme, že Rusko používá takové mechanismy k tomu, aby rovněž realizovalo svůj politický program,“ uvedl s tím, že Nord Stream 2 jde proti evropským ideálům a vůbec nesouvisí s diverzifikací energetických zdrojů.

Nevoli zejména na východě Evropy vyvolal už původní plynovod Nord Stream, který v roce 2011 začal přivádět do Německa ruský plyn podmořskou cestou, a obešel tak území Polska, Běloruska a Ukrajiny. Rozšíření plynovodu by zvýšilo jeho kapacitu na dvojnásobných 110 miliard krychlových metrů ročně.

 

 

Zdroj: ČTK

Europoslanci se ohrazují proti plynovodu Nord Stream 2, ohrožuje evropskou solidaritu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Soud poslal těžební společnost OKD do úpadku

    Byznys ·

    Krajský soud v Ostravě dnes poslal těžební společnost OKD do úpadku. Věřitelé mají dva měsíce na to, aby přihlásili své pohledávky. Vyplývá to z usnesení zveřejněného …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.