Europol se postaral o rozbití nelegální skupiny obchodující s koňským masem

Vyšetřovatelé v Evropě rozbili rozsáhlou obchodní síť s koňským masem. V neděli o tom informoval Europol, podle něhož bylo do nelegální činnosti zapojeno osm zemí a 65 osob bylo zatčeno. Je mezi nimi i šéf gangu, který byl zadržen v Belgii.

Skupina 65 zatčených je stíhána za různé trestné činy, k nimiž patří špatné zacházení se zvířaty, výroba napodobenin, ohrožování veřejného zdraví, praní špinavých peněz a členství ve zločinecké organizaci, uvádí se v prohlášení evropského policejního úřadu.

Šetření bylo zahájeno loni ve Španělsku, kde začali mít podezření na podivné obchodování s koňským masem. Letos v dubnu byla zahájena rozsáhlá operace proti obchodníkům, kteří prodávali maso nevhodné ke konzumaci pro lidi.

List El País napsal, že pátrání se zaměřilo zejména na nizozemského zprostředkovatele Jana Fasena, stíhaného ve Francii v rámci skandálu kolem lasagní s koninou, který zasáhl od roku 2013 několik evropských států.

Europol v nedělní zprávě uvedl, že v Calpe v Alicante byl k výslechu předveden nizozemský obchodník, jenž byl ve styku s jiným Nizozemcem, který operaci řídil z Belgie.

Původně bylo prvních 25 lidí zadrženo ve Španělsku, avšak postupně se pátrání rozšířilo do dalších zemí. Nakonec se souběžně pátralo také v Belgii, Francii, Portugalsku, Itálii, Rumunsku, Švýcarsku a Británii. Policisté zmrazili bankovní konta, zabavili nemovitosti a pět luxusních aut.

Poprvé se na případy závadných potravinářských produktů přišlo v roce 2013 v Británii a zjistilo se, že existuje rozsáhlá a nepřehledná síť zásobovatelů a výrobců. Zasaženy byly i velké podniky a ukázalo se, že ve 13 zemích se prodalo až 750 tun masa ve 4,5 milionu připravených jídel. Levnější koňské maso se v nich používalo jako náhrada za maso dražší.

 

Zdroj: ČTK

Europol se postaral o rozbití nelegální skupiny obchodující s koňským masem Foto: robert paul van beets / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Telegram zavře kanály používané radikály

    Společnost ·

    Komunikační síť Telegram uzavře všechny kanály napojené na teroristy. Oznámil to v neděli zakladatel této šifrované mobilní sítě Pavel Durov. Učinil tak krátce po rozh…

  2. USA zabily šéfa Islámského státu Abú Saída

    Společnost ·

    Šéfa Islámského státu (IS) v Afghánistánu Abú Saída zabil v úterý americký vojenský úder, oznámil to v pátek Pentagon. Spolu s ním zemřeli i další členové této islamis…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.