EU připravuje sankce pro Ukrajinu, čeká na oficiální zprávy o dohodě z Kyjeva

Evropská unie čeká na oficiální informace o dohodě mezi prezidentem Viktorem Janukovyčem a opozicí v Kyjevě, řekla Maja Kocinančičová, mluvčí šéfky evropské diplomacie Catherine Ashtonové. Na technické úrovni jsou dál připravovány sankce vůči lidem z Ukrajiny, odpovědným za násilí v zemi, na nichž se ve čtvrtek politicky shodli ministři zahraničí osmadvacítky.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč dnes potvrdil, že vypíše předčasné prezidentské volby a bude souhlasit s návratem ke znění ústavy z roku 2004, tedy s omezením prezidentských pravomocí. Oznámil rovněž, že hodlá vytvořit koaliční vládu národního porozumění. Dohoda v tomto smyslu s opozicí, domluvená za přispění ministrů zahraničí ze tří evropských zemí, měla být původně už podepsaná, nyní se ale zřejmě situace komplikuje.

Právě podpis by podle zástupců unijní diplomacie mohl být momentem, který by změnil způsob, jakým se EU na zavedení sankcí dívá. Ministři zahraničí ve čtvrtek v Bruselu rozhodli o omezení cestování do EU a zmrazení kont osob, odpovědných za násilné akce na Ukrajině.

Diplomaté přitom připomínají, že potřeba bude sledovat také to, jak bude případná podepsaná dohoda skutečně dodržena a uvedena v život. Sankce se prý ale mohou pohybovat v široké škále. „A každá škála jde od nuly do nekonečna,“ řekl dnes novinářům zdroj z evropské diplomatické služby.

„Situace se vyvíjí, budeme reagovat okamžitě, jak budeme mít formální zprávu o vývoji,“ poznamenala na tiskové konferenci Kocijančičová. Závěry ze čtvrtečního jednání ministrů, kteří se pro sankce rozhodli, podle ní nadále platí a proto už začala jejich příprava.

„Ale také v závěrech uvedli, že implementace sankcí bude postupovat s ohledem na vývoj na Ukrajině,“ připomněla mluvčí.

Nyní vznikající dohodu od čtvrtka v Kyjevě vyjednávají ministři zahraničí Německa a Polska Frank-Walter Steinmeier a Radoslaw Sikorski, do svého odjezdu do Číny také ministr zahraničí Francie Laurent Fabius.

U podpisu případné dohody podle diplomatů EU nebude chybět jako pozorovatel ani zástupce Ruské federace. Měl by jím být ruský ombudsman Vladimir Lukin, kterého do Kyjeva po telefonátu s Janukovyčem vyslal ruský prezident Vladimir Putin.

Zdroj: ČTK

EU připravuje sankce pro Ukrajinu, čeká na oficiální zprávy o dohodě z Kyjeva Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.