EU chce zdanit velké firmy na úrovni jejich vznikajících zisků

Evropský parlament ve čtvrtek bude hlasovat o dvou návrzích tvořících možnou budoucí reformu zdaňování mezinárodních společností. Projekt takzvaného konsolidovaného společného základu daně z příjmu právnických osob (CCCTB) má za cíl boj proti agresivním daňovým praktikám firem, tedy placení nižších daní.

Nová evropská pravidla by měla zejména zajistit, aby nadnárodní společnosti své příjmy danily tam, kde vytvářejí zisky, a nikoli například v zemích s nižšími sazbami. Druhý návrh požaduje, aby korporace s obratem přes 750 milionů eur (přes 19 miliard korun) vypočítávaly své daňové základy ve všech členských státech EU stejným způsobem.

Autoři posudků z řad europoslanců navíc chtějí zahrnout do opatření velké internetové společnosti jako Facebook, Amazon a Google. Těm vynášejí osobní údaje Evropanů obrovské zisky, což se ale momentálně do výpočtu jejich daňových povinností nepromítá.

V daňových otázkách má ovšem Evropský parlament v evropském legislativním procesu jen konzultační roli a jeho stanoviskem není komise vázána. Daný zákon musí jednomyslně schválit zástupci členských zemí v Evropské radě.

 

 

Zdroj: ČTK

EU chce zdanit velké firmy na úrovni jejich vznikajících zisků Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Adidas zvýší dividendu, důvodem je růst zisku

    Byznys ·

    Zisk z probíhajících aktivit německého výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas v uplynulém roce vzrostl téměř o čtvrtinu na 1,35 miliardy eur (34 miliard Kč). Firm…

  2. V 76 letech zemřel známý fyzik Stephen Hawking

    Tech ·

    Ve středu zemřel světoznámý britský fyzik Stephen Hawking.Ten byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý. Informovala o tom Hawkingova rodina. Hawking, který byl po…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.