Řečtí představitelé jednají v Bruselu s věřiteli o reformách

Zástupci Řecka a mezinárodních věřitelů dnes v Bruselu pod časovým tlakem jednají o seznamu reforem připraveném vládou v Aténách. Schválení reforem věřiteli je podmínkou pro uvolnění dalších peněz pro Řecko ze záchranného programu. Jednání na expertní úrovni mají trvat celý víkend, uvedla agentura DPA. Ta citovala i blíže neupřesněné zdroje z Evropské komise, podle nichž se obě strany k dohodě propracovávají jen velice obtížně.

Zástupci věřitelů, tedy Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu, obdrželi seznam reforem už včera. Nyní budou společně posuzovat, zda jsou navržené kroky z jejich pohledu dostatečné. Pokud je nakonec odsouhlasí, mohli by ministři financí eurozóny podle diplomatů už v nadcházejícím týdnu schválit uvolnění další finanční pomoci. Eurozóna sice koncem února souhlasila se čtyřměsíčním prodloužením záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády.

Řecku přitom nezbývá příliš času. Pokud by očekávaná finanční pomoc nepřišla, zadlužené zemi by už v polovině dubna hrozila platební neschopnost.

Nejmenovaný představitel řecké vlády v pátek agentuře Reuters řekl, že plánované reformy zahrnují opatření, která v letošním roce zvýší státní příjmy o tři miliardy eur (přes 82 miliard Kč). Vláda podle něj vycházela z očekávání, že řecká ekonomika v letošním roce poroste o 1,4 procenta a že primární rozpočtový přebytek bude v rozsahu 1,5 procenta hrubého domácího produktu. Záchranný program přitom počítá s tříprocentním přebytkem. Primární rozpočet nezahrnuje splátky dluhů.

Podle agentury DPA reformy počítají i se zvýšením nejvyšší sazby daně z příjmů na 45 procent, s novou daní z nemovitosti, zvýšením DPH za luxusní zboží, ale také s bojem proti daňovým únikům prostřednictvím zavedení registračních pokladen a pokračováním privatizací.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a MMF o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur.

 

Zdroj: ČTK

Řečtí představitelé jednají v Bruselu s věřiteli o reformách Foto: ČTK/AP/Giannis Liakos

reklama

Další články

  1. Evropská unie obnovuje program družic Galileo

    Tech ·

    Evropská unie včera poslala na palubě ruské rakety Sojuz na oběžnou dráhu dva satelity, které budou součástí evropského navigačního systému Galileo. Šlo o první vypušt…

  2. BlackBerry se po třech letech vrátil k zisku

    Byznys ·

    Výrobce telefonů BlackBerry se ve čtvrtém čtvrtletí po více než třech letech vrátil k zisku. Jeho příjmy však stále klesají. Čistý zisk za tři měsíce do konce února či…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.