„Čeští freelanceři chybují v cenotvorbě, podceňují se,“ říká majitel portálu Na volné noze

Čeští freelanceři často chybují v oblasti cenotvorby. Majitel portálu Na volné noze Robert Vlach v pořadu Podnikání od A do ZET říká, že tvorbě cen za poskytnuté služby nebo výrobky věnují malou porci času. Cenu poté nechají několik let beze změny i přesto, že jejich odbornost a kvalita práce roste. 

„Rada je ve skutečnosti relativně jednoduchá. V první fázi, kdy má člověk potenciál největší šanci něco změnit, tak úplně stačí, se na tu cenu mnohem více zaměřit. Zamyslet se nad tím, jestli by některé nové zakázky nešly naceňovat nějakou alternativní metodou cenotvorby,“ řekl Vlach.

Vedle tradiční hodinové sazby je možné například aplikovat takzvané odměny za úspěch. Těch možností existuje podle Vlacha celá řada. Člověk je ale musí zkoumat, aplikovat je v praxi u svých klientů a všímat si toho, jak na ně reagují. Častou praxi českých freelancerů skutečně představuje podceňování jejich schopností.

„Podstřelení ceny je velice běžné a je to trochu past. Když člověk přestřelí svoji cenu, tak to velice rychle pozná. Vyjednávání o zakázkách nevyjdou a lidi se různě vymlouvají. Když má člověk dlouhodobě nastavenou nižší cenu, než by měl, tak má ve skutečnosti spoustu pozitivních signálů,“ sdělil Vlach.

U lidí je poté patrné znatelné nadšení. Existuje jednoduché opodstatnění. V mnoha případech se jim totiž dostává skutečně výborně odvedené práce a to ještě za nízkou a podstřelenou cenu. Z tohoto důvodu se poté opětovně obracejí na freelencera. Živnostníci by se ale měli sami sebe zeptat na to, zdali jimi stanovená cena odpovídá odvedené práci.

V druhé řadě se vždy nemusí nadšení klientů odrážet od skvěle odpracované služby. Může pramenit jednoduše z toho, že práce byla vyhotovena téměř zadarmo.  

 

 

Pořad Podnikání od A do ZET připravuje a moderuje investorka a mentorka Margareta Křížová.

Premiérový díl pravidelného pořadu Podnikání od A do ZET si můžete naladit na rádiu Zet každé druhé úterý krátce po 9:45 na těchto frekvencích. Nejnovější rozhovor s majitelem portálu Na volné noze Robertem Vlachem si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Čeští freelanceři chybují v cenotvorbě, podceňují se,“ říká majitel portálu Na volné noze Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Jednání o sjednocení Kypru se nezdařilo

    Společnost ·

    Rozhovory o sjednocení etnicky rozděleného Kypru se po vyhrocené pozdně noční debatě nezdařilo. Novináře v Ženevě o tom v pátek nad ránem informoval generální tajemník…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.