Česko může podle Stropnického o desítky zvýšit počet vojáků v Afghánistánu

Česká republika pravděpodobně splní požadavek na zvýšení počtu vojáků v Afghánistánu, který spojencům v NATO předložily Spojené státy. Novináře o tom ve středu informoval na jednání aliančních ministrů obrany český ministr Martin Stropnický. Počet českých vojáků v Afghánistánu by tak mohl stoupnout o několik desítek. Souhlasit s tím bude muset podle Stropnického český parlament.

Už v úterý potvrdil generální tajemník aliance Jens Stoltenberg, že NATO v příštích měsících zvýší počty svých vojáků ve výcvikové a podpůrné misi Rozhodná podpora (Resolute Support) ze stávajících asi 13 000 lidí o přibližně 3000. Polovinu z tohoto počtu by měli tvořit američtí vojáci, zbytek by připadl na spojence a další země, které se na práci mise podílejí.

„Považujeme to za důležité a chceme tomu vyjít vstříc,“ uvedl ve středu Stropnický. O afghánské misi budou ministři obrany zemí NATO a dalších zúčastněných států hovořit ve čtvrtek dopoledne.

Zvýšení počtu lidí v misi, která pomáhá s výcvikem afghánských bezpečnostních sil, neznamená podle Stoltenberga návrat k bojovým operacím. Od roku 2014 nese hlavní tíhu bojů s Tálibánem asi 300 000 afghánských vojáků a policistů, které vojáci NATO jen cvičí a aliance výrazně pomáhá s jejich financováním. Podle Stoltenberga by se měl nyní výcvik soustředit hlavně na afghánské speciální síly a letectvo, které mohou mít v zemi rozhodující význam.

Česká republika má v současnosti v Afghánistánu nejvýše 250 vojáků, například zdravotnický tým, jednotku cvičící a radící pilotům a pozemnímu personálu afghánských vzdušných sil nebo strážní rotu na letišti v Bagrámu. Zvýšení na 300 by podle Stropnického nemělo znamenat přelom v podobě úkolů, které čeští vojáci v zemi plní.

„Určitě by to nebyla nějaká dramatická novinka. Viděl bych to v tom výcviku, který tam děláme... může ještě něco přibýt,“ poznamenal Stropnický.

 

 

Zdroj: ČTK

Česko může podle Stropnického o desítky zvýšit počet vojáků v Afghánistánu Foto: Wikimedia Commons: Martin Stropnický

reklama

Další články

  1. Avast se chystá ke vstupu na londýnskou burzu

    Byznys ·

    Antivirová firma Avast Software, jež sídlí v Praze, plánuje vstoupit na londýnskou burzu. Ta by mohla český podnik ohodnotit až na čtyři miliardy dolarů (88,5 miliardy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.