„Česko čeká zvýšení příjmové nerovnosti, dojde k tomu za 10 až 20 let,“ říká Pohl

Česká republika se umístila překvapivě dobře v rámci žebříčku Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), který se zabýval příjmovou nerovností. V dlouhodobém horizontu tento stav však nelze udržet. Analytik společnosti Generali Investments CEE Martin Pohl na rádiu Zet říká, že ke zvýšení příjmové nerovnosti dojde během 10 až 20 let.

S ohledem na příjmovou nerovnost jde zpravidla o nerovnost mezi příjmy domácností. Konkrétně se jedná o takzvané disponibilní příjmy. Mezi ně podle Pohla patří mzdy, platy, sociální dávky a výnosy z majetku všech členů domácnosti dohromady.

„Zájem o toto téma roste nejenom u nás ale i v ostatních zemích, protože za posledních deset až patnáct let můžeme pozorovat nárůst příjmové nerovnosti. To má zpravidla tu podobu, že rostou příjmy nejbohatšího procenta nebo deseti procent domácností v zemi. Na druhé straně stagnují nebo dokonce klesají příjmy většiny populace,“ uvedl Pohl.

V České republice tento problém není zatím do značné míry patrný. V řadě západních zemí příjmová nerovnost vyvolává sociální a politické napětí. Česko skončilo v rámci žebříčku OECD na předních příčkám. Doprovázely jej přitom poměrně bohaté severské země.

„Příjmová nerovnost je úplně nejvyšší v nejchudších zemích. Na druhou stranu to neplatí úplně absolutně. Příjmová nerovnost ve Spojených státech je například oproti evropským zemím mnohem větší, protože tam vstupují i jiné faktory. Je to například orientace na výkon v dané společnosti,“ informoval Pohl. Mezi další důležité faktory patří vzdělávací systém společnosti. Je to dané tím, že kvalitní vzdělávání nabízí člověku výhodnější startovací pozici na trhu práce.

„Možná je to částečně i dědictví z doby komunismu. Ne náhodou v těch žebříčcích jsme poměrně blízko těm postkomunistickým zemím, jako jsou Slovensko nebo například Slovinsko. Rozšíření a rozevírání nůžek mezi příjmy nějakou dobu trvá. Můžeme říct, že za nějakých 10 až 20 let bude příjmová nerovnost u nás větší, než je nyní,“ uvedl Pohl na rádiu Zet. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s analytikem společnosti Generali Investments CEE Martin Pohl. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Česko čeká zvýšení příjmové nerovnosti, dojde k tomu za 10 až 20 let,“ říká Pohl

reklama

Další články

  1. Drony mají nové využití, střeží domy

    Byznys ·

    Startup Sunflower Labs přišel s novým bezpečnostním systémem pro váš dům. Možné hrozby detekuje a zkoumá pomocí dronu. Záběry z něho si pak můžete kdykoliv přehrát na …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.