Českým aeroliniím loni na pravidelných linkách ubyla pětina pasažérů

Českým aeroliniím loni ubyla na pravidelných linkách pětina cestujících. Společnost přepravila 2,27 milionu pasažérů, dalších 722 tisíc lidí aerolinie přepravily svými letadly pro jiné společnosti. ČTK to dnes řekl mluvčí ČSA Daniel Šabík. Za úbytkem cestujících na vlastních linkách stojí zejména pokles poptávky po letecké dopravě ve východní Evropě v souvislosti se situací na Ukrajině a pádem ruského rublu. Právě na východoevropský region se ČSA v posledních letech orientovaly.

ČSA loni pronajímaly letadla společnostem Travel Service, Pakistan Airways, airBaltic nebo Vueling. Zatímco v roce 2013 připadala velká většina cestujících na pravidelnou přepravu, loni představoval pronájem letadel i s posádkami jiným společnostem významnou část výkonů aerolinek, uvedl Šabík. Při započtení těchto pasažérů loni letadla ČSA přepravila bezmála tři miliony cestujících proti 2,84 milionu v roce 2013.

Pokles cestujících na pravidelných linkách do Ruska loni činil meziročně zhruba pětinu, uvedl na nedávném setkání s novináři dopravce. Větší ztráty cestujících České aerolinie zaznamenaly na linkách do regionálních metropolí, počet cestujících na spojích do Moskvy klesl mírněji. Až šedesátiprocentní meziroční pokles dopravce zaznamenal na linkách na Ukrajinu. Kvůli výraznému propadu poptávky ČSA loni na jaře zrušily linku do Oděsy. Propad cestujících z východoevropského regionu se odrazil i v poklesu pasažérů přestupujících v Praze na linky do západní a jižní Evropy, doplnil Šabík.

ČSA prodělaly v roce 2013 téměř miliardu korun, výsledky za loňský rok společnost zatím neoznámila. ČSA v letní sezóně počítají s provozem celkem 17 letounů. Většina těchto kapacit by se na rozdíl od minulosti měla orientovat na destinace v západní Evropě. Po několika letech se ČSA plánují vrátit například do Anglie, od května chtějí létat do Liverpoolu. Dále na letošní sezónu ohlásily nová spojení například do Bordeaux, irského Corku nebo Osla.

 

Zdroj: ČTK

Českým aeroliniím loni na pravidelných linkách ubyla pětina pasažérů Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.