Česká středoškolačka uspěla na „olympiádě“ vědeckých talentů ve Phoenixu

Barbora Čechová dnes vybojovala v největší vědecké soutěži Intel ISEF v americkém Phoenixu čtvrté místo v oboru biochemie.  Prestižní cenu určenou pro mladé vědce vybojovala v tvrdé konkurenci 1700 středoškoláků za projekt studia jednoho z lidských proteinů. Hlavní cenu Gordona E. Moorea dotovanou 75 tisíci dolarů obdržel osmnáctiletý kanadský student Austin Wang za vývoj mikrobiálních palivových článků, jež přeměňují organický odpad na elektřinu.

„Helikáza Rothmund-Thomsonova syndromu a její DNA vazebné preference“ – tak zní název projektu studentky Barbory Čechové, která se na dnešním slavnostním vyhlášení umístila nejlépe z české sedmičlenné výpravy. 

Na počátku projektu maturantky gymnázia Matyáše Lercha v Brně stála snaha pochopit, jak na molekulární úrovni vzniká rakovina. Přes Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu se dostala k práci v Laboratoři rekombinace a opravy DNA z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. „Ve své práci se zabývám studiem jednoho z lidských proteinů – RECQ4, který má také název Helikáza Rothmund-Thomsonova syndromu. Pomocí biochemických experimentů se snažím odhalit jeho přesnou funkci v lidském organismu,“ říká Barbora Čechová.

Pokud tento protein nefunguje tak jak má, projevuje se u člověka syndrom charakterizovaný kosterními defekty či predispozicemi k rakovině. Její výsledky by mohly být prvním krůčkem k pochopení podstaty syndromu a výhledově i k jeho úspěšné léčbě. Zkoumaný protein má velký potenciál v antirakovinné terapii. Na Intel ISEF 2016 bude Barbora soutěžit v kategorii biochemie a po návratu ji čeká, stejně jako všechny ostatní české reprezentanty, maturita. Hlásí se ke studiu medicíny, protože by chtěla být u toho, jak vědecké objevy pomáhají léčit lidské nemoci.

Podle Radovana Suka, organizátora Intel ISEF v České republice, je soutěž v oblasti středoškolského vědeckého bádání nejvyšší metou: „Letos se koná již 67. ročník soutěže. Každý rok se přitom na pomyslnou startovní čáru postaví 7 milionů studentů, z nichž se do finále probojuje 1700 nejlepších z více jak 70 zemí.“ Samotná účast v soutěži je tak podle Suka výjimečný úspěch. „Uspějí projekty, které mají mimořádný vědecký přínos, jsou inovativní a nechybí jim ambice překreslit mapu v daném oboru. Důležitým kritériem je i schopnost vysvětlit projekt během dvou minut – třeba i nositeli Nobelovy ceny,“ upřesnil minulý týden na rádiu Zet Suk. Rozhovor s ním a jedním z reprezentantů Robinem Kryštůfkem si můžete poslechnout zde

Česká středoškolačka uspěla na „olympiádě“ vědeckých talentů ve Phoenixu Foto: Barbora ČECHOVÁ; Zdroj: Intel

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.