České startupy představují důležitou součást inovativní ekonomiky, chybí ale kvalitní pracovníci

České startupy se stávají stále důležitější součástí inovativní ekonomiky, chybí jim však kvalitní pracovníci a překáží byrokracie. Informace vycházejí z útervý zveřejněné studie Startup Report, již vypracovalo Keiretsu Forum CEE ve spolupráci s agenturou Perfect Crowd. Pozitivní trend podle studie vnímají i investoři, u startupů ale postrádají větší inovativnost a disciplínu.

Nedostatek kvalitních pracovníků vnímají jako hlavní problém na dvě třetiny startupů. Na 44 procent startupů zakládají lidé ve věku 18 až 29 let a většina jich je mladší tří let. Rizikový kapitál vnímají startupy jako dobře dostupný (77 procent), do banky by ale většinou nezamířily.

"Vidíme zde poměrně rychlý rozvoj startupového prostředí, větší zájem investorů, od těch andělských až po venture kapitálové fondy. České startupy už se naučily podnikat i v náročnějších oblastech, než je jen vývoj aplikací. Pozitivní příklady lákají další inovátory," komentoval závěry studie provozní ředitel Keiretsu Forum Petr Lemoch.

Studie se zúčastnili jak zakladatelé a vedoucí pracovníci inovativních firem, tak investoři, zástupci korporací a mentoři. Některá data byla sbírána i mezi obecnou populací a živnostníky.

"Určitě nás některé nálezy překvapily. Například akcelerátory či inkubátory využila jen třetina dotázaných projektů. Přitom investoři a odborníci mezi hlavní nedostatky českých startupů řadili nedostatečnou analýzu konkurence či chybně vypracovaný byznys plán. Z naší zkušenosti ještě doplním, že startupy u nás obecně špatně komunikují s investory a nedodržují termíny. To vše jsou věci, se kterými by jim měl takový program pomoci," uvedl Lemoch.

Startupy se v ČR hodně věnují vývoji produktů, ale třeba marketingový výzkum si objedná jen 11 procent dotázaných. Interně ho pak zpracuje dalších necelých 40 procent. "I zde mohou vznikat zárodky pozdějších úskalí, kdy je sice hotový produkt, ale není jasné, komu a jak se bude prodávat," podotkl marketingový expert agentury Perfect Crowd Martin Boček.

 

 

Zdroj: ČTK

České startupy představují důležitou součást inovativní ekonomiky, chybí ale kvalitní pracovníci Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Instituce EU by podle Kurze měly začít šetřit

  Společnost ·

  Instituce Evropské unie by měly jít příkladem členským zemím a začít šetřit. V rozhovoru poskytnutém německému listu Die Welt to dnes řekl rakouský kancléř Sebastian K…

 2. Rusko nechce destabilizovat EU, ujistil Putin

  Společnost ·

  Ruský prezident Vladimir Putin popřel, že by jeho země považovala za politickou výhodu nestabilní Evropskou unii. V zájmu Ruska naopak je, aby byla unie jednotná a vzk…

 3. Politické El Clásico vrcholí

  Společnost ·

  Nového premiéra si zvolily během minulého týdne obě strany politického konfliktu ve Španělsku. Španělští poslanci poprvé v historii vyslovili nedůvěru vládě a lidoveck…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.