Česká republika dostane od EU dotace v hodnotě 127 miliard korun

Evropská komise schválila České republice takzvaný Integrovaný regionální operační program (IROP), ve kterém je připraveno 4,64 miliardy eur (127,4 miliardy korun). Program pro zájemce o dotace IROP nahrazuje stávající regionální operační programy, které spadaly pod kraje. Jde už o sedmý schválený program. Informovala o tom mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Veronika Vároši.  

„Integrovaný regionální operační program navazuje na programy předchozích let podporující konkurenceschopnost našich regionů, měst a obcí a urychlující jejich rozvoj. Snížení počtu programů a vznik jednoho centrálního povede ke zlepšení administrativní situace a přehlednosti, která je důležitá pro žadatele. Schválení tohoto programu je stěžejním bodem pro nové programové období,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).

Hlavním cílem Integrovaného regionálního operačního programu je podpora regionální konkurenceschopnosti, vyváženého rozvoje území České republiky a zlepšení kvality života obyvatel. „Potřeba směřovat podporu do oslabených regionů je umocňována trendem posledních let, kdy životní úroveň a ekonomický rozvoj v některých částech České republiky i vlivem nedávné ekonomické krize stagnovaly či dokonce klesaly,“ uvádí ministerstvo pro místní rozvoj..

Projektové žádosti o dotace bude možné podávat od druhé poloviny roku 2015 s postupně vyhlašovanými výzvami, informovalo MMR, které bude IROP řídit. „První výzvy k předkládání projektů v Integrovaném regionálním operačním programu bychom chtěli vyhlásit již v průběhu července tohoto roku,“ doplnila ministryně Šlechtová s tím, že zájemci o předložení žádostí mohou začít s přípravou projektů již nyní.

IROP, který je financovaný z Evropského fondu pro regionální rozvoj, se zaměřuje hlavně na dopravní infrastrukturu a obslužnost, sociální problematiku, zdravotnictví, vzdělávání, kulturu, e-government, energetické úspory v oblasti bydlení či územní dokumentaci obcí. Cílem mimo jiné je, aby vzniklo 729 kilometrů rekonstruovaných nebo modernizovaných silnic, 225 kilometrů nově vybudovaných cyklostezek a cyklotras a pět tisíc sociálních bytů. Podporu by mělo získat až 1341 vzdělávacích zařízení a 383 sociálních podniků.

Česká republika může v novém programovém období 2014 až 2020 z různých evropských fondů čerpat až 23,83 miliardy eur (652 miliard korun). V nové sedmiletce se snížil počet operačních programů, strukturálních je osm. Doplňují je Operační program rybářství a Program rozvoje venkova.

 

Zdroj: ČTK

 

Česká republika dostane od EU dotace v hodnotě 127 miliard korun Foto: shutterstock.com - ECB

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.