Český realitní trh potřebuje konsolidovat, je zahlcený realitními kancelářemi

Český realitní trh je přesycený realitními kancelářemi a samotnými makléři. Klienti tak musí při prodeji své nemovitosti vybírat zprostředkovatele prodeje svědomitě. Ředitel realitního oddělení společnosti Broker Consulting Jan Lener v souvislosti s tím řekl, že český trh musí projít konsolidací. Je zapotřebí regulovat počet nezkušených makléřů a zkvalitnit nabízené služby. Velkou konkurenci na trhu začínají hrát finanční poradenské firmy nebo stavební spořitelny.

Společnosti zaměřené na finance, jako jsou stavební spořitelny nebo finančně poradenské firmy, si uvědomily, že oblast nemovitostí může přinést profit. Jejich současné portfolio klientů a s nimi navázaný vztah jim přináší oproti samotným realitním kancelářím velkou výhodu.

„Je to samozřejmě věc, která snižuje počet nabídek pro realitní kanceláře. Banky a poradenské společnosti se totiž ke klientům oproti realitním kancelářím dokážou dostat ještě dříve. Zároveň mají mnohem větší důvěru. S klienty totiž pracují dlouhou dobu, třeba několik let,“ řekl Lener.

Češi si podle něj už ve větší míře ověřují kvalitu realitní kanceláře. Po analýze pro a proti pak navážou spolupráci s jednou společností. V minulosti naopak lidé prodávali nemovitost prostřednictvím více realitních kanceláří. To pak může vyvolat u potenciálních kupců dojem, že nemovitost je neprodejná. Možní zájemci si pak mohou vytvořit domněnku, že na objektu není něco v pořádku. V konečné fázi se rozhodnou, že nemovitost ani nenavštíví.

 

Velký počet nezkušených makléřů

Největším problémem současného realitního trhu je skutečnost, že poptávka převyšuje nabídku. Statistiky českých realitních serverů poukázaly na to, že nabídka klesla za poslední rok o více než 40 %.

Tuzemské realitní kanceláře, tak nemají co nabízet. Situaci jim ztěžuje právě velká konkurence. Podle Lenera v Česku pracuje více než 15 tisíc realitních makléřů. „Bude muset dojít k nějaké konsolidaci. Bude to souviset s novou legislativou, která se připravuje. K té konsolidaci dojde ke snížení počtu realitních makléřů a realitních kanceláří. Povede to k vyšší profesionalizaci trhu,“ na rádiu Zet to sdělil Lener.

Pádem úrazu je skutečnost, že na realitním trhu pracuje řada lidí, jež si makléřskou činností přivydělávají. Nejde přitom o odborníky s citem pro obchod. Mnohokrát neumí ani správně provést celou realitní transakci. Tito lidé by měli trh opustit. V realitním prostředí by pak měli naopak setrvat profesionální realitní specialisté a makléři, kteří klientům zajistí skutečnou přidanou hodnotu.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s ředitelem realitního oddělení společnosti Broker Consulting Janem Lenerem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Český realitní trh potřebuje konsolidovat, je zahlcený realitními kancelářemi Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.