Česká firma zmodernizuje polskou železnici za skoro miliardu korun

Firma AŽD Praha zmodernizuje za 148,6 milionu zlotých (zhruba 892 milionů korun) zabezpečovací a sdělovací zařízení na železniční trati Poznaň - Wronki v Polsku. Tuzemská firma bude hlavním dodavatelem technologií.

Pražský podnik dnes uzavřel smlouvu s polským správcem železnic PKP PLK. Práce by měly trvat do roku 2020. Podle generálního ředitele podniku Zdeňka Chrdleho je projekt pro podnik příležitostí ukázat se na polském trhu a tím posílit svou pozici při soutěžích o další zakázky, o které má firma v Polsku zájem. "V Polsku totiž nejsme známou společností, což chceme do budoucna změnit," dodal.

Modernizace zabezpečovacích zařízení se bude týkat šesti železničních stanic na 50 kilometrů dlouhém úseku. "Společnost AŽD Praha jako hlavní kontraktor projektu bude zajišťovat projektování, výrobu, dodávku, instalaci, zkušební testy a uvedení do provozu plně elektronického staničního zabezpečovacího zařízení ESA 44-PL a koordinovat veškeré další práce a dodávky od místních subdodavatelů," uvedl Chrdle.

AŽD Praha se v Polsku rovněž uchází o zakázku na modernizaci úseku Slonice - Štětín Dabie, která má v korunách více než miliardovou hodnotu. Česká firma v soutěži podala cenově nejvýhodnější nabídku, když za zakázku požaduje přes 202 milionů zlotých (zhruba 1,2 miliardy korun). Nyní podnik jedná s polským zadavatelem o administrativních otázkách potencionálního kontraktu.

AŽD Praha patří mezi největší firmy v oboru zabezpečovací techniky na českém trhu. Na konci září 2017 společnost vykázala zisk 391,2 milionu korun, což bylo meziročně zhruba o 251,8 milionu méně. V současnosti v ní pracuje přes 1600 zaměstnanců.

Společnost působí také na zahraničním trhu, kde má 11 dceřiných společností, z toho čtyři na Slovensku a po jedné v Bulharsku, Srbsku, Bělorusku, Chorvatsku, Bosně a Hercegovině, Turecku a Polsku.

 

 

Zdroj: ČTK

Česká firma zmodernizuje polskou železnici za skoro miliardu korun Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Česko si připomene oběti okupace z roku 1968

  Společnost ·

  Lidé na území celé České republiky si v úterý připomenou výročí 50 let od invaze vojsk Varšavské smlouvy. Událost v srpnu 1968 ukončila naděje na "socialismus s lidsko…

 2. Trump se opřel do měnové politiky Číny a EU

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s agenturou Reuters se osočil vůči Evropské unii a Číně a obvinil je z měnových manipulací. K tomu dodal, že se mu nezamlou…

 3. Saúdové zvažují investici do konkurenta Tesly

  Byznys ·

  Saúdskoarabský státní investiční fond PIF jedná o investici do firmy Lucid Motors. Jedná se o výrobce elektrických aut, který má ambice stát se konkurentem společnosti…

 4. Afghánistán vyhlásil příměří s Tálibánem

  Společnost ·

  Afghánský prezident Ašraf Ghaní v neděli vyhlásil příměří s islámským radikálním hnutím Tálibán. Rozhodl se k tomu v souvislosti se začínajícím muslimským svátkem obět…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.