České ekonomice se dařilo nejlépe od roku 2007, vzrostla o 4,3 %

Česká ekonomika loni vzrostla o 4,3 procenta. Informace vycházejí z předběžných odhadů hrubého domácího produktu. Údaje zveřejnil Český statistický úřad. Ekonomika tak nejvýrazněji stoupla od roku 2007. Ve čtvrtém čtvrtletí se HDP meziročně zvýšil o 3,9 procenta a mezičtvrtletně se téměř nezměnil.

K loňskému růstu HDP přispěla zejména spotřeba domácností a zvýšená investiční aktivita. Ve čtvrtém čtvrtletí byl růst podpořen hlavně zpracovatelským průmyslem. V porovnání s předchozím čtvrtletím sice HDP klesl o 0,1 procenta, ale z pohledu hrubé přidané hodnoty výkonnost české ekonomiky i nadále mezičtvrtletně rostla, a to o půl procenta, uvedl ČSÚ.

„Na mírné zpomalení růstu (v posledním čtvrtletí) měly vliv zejména mimořádné události v energetice a chemickém průmyslu,“ uvedli statistici.

Před krizí v roce 2007 rostla česká ekonomika o více než pět procent. Poté se růst propadl zhruba na polovinu, a v letech 2009, 2012 a 2013 HDP klesal. Až předloni ekonomika opět posílila, a to o dvě procenta.

 

 

 

Zdroj: ČTK

České ekonomice se dařilo nejlépe od roku 2007, vzrostla o 4,3 % Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Evropské akcie pokračovaly v prudkém růstu

    Byznys ·

    Evropské akciové trhy včera opět prudce rostly. Akcie bankovních firem se tak dál vzpamatovávaly z předchozích ztrát. Růst vykázaly taktéž akcie francouzských telekomu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.