České dráhy se u soudu brání milionové pokutě od ÚOHS

České dráhy se u soudu brání milionové pokutě od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Úřad železničnímu dopravci pokutu uložil za chybný pronájem lokomotiv Taurus od rakouských drah v roce 2014. ČD proti pokutě podaly žalobu ke Krajskému soudu v Brně. ČTK to potvrdila mluvčí soudu Lenka Smutná Polachová. Žalobu proti rozhodnutí ÚOHS podala i rakouská společnost ÖBB, která lokomotivy drahám dodala.

České dráhy rozhodnutí ÚOHS z konce loňského roku zpochybňují a poukazují na to, že při pronájmu lokomotiv postupovaly podle pravidel Úmluvy o mezinárodní železniční přepravě (COTIF) spočívající ve vzájemném využívání vozidel na mezistátních spojích.

ÚOHS podle dřívějších informací v dalším správním řízení posuzuje smlouvy, které České dráhy uzavřely na základě téže dohody s Österreichische Bundesbahnen - Produktion v předchozích letech. Český státní dopravce za ně dostal od ÚOHS pokutu dva miliony korun, proti ní se ale odvolal.

Lokomotivy Taurus jako jediné vozí vlaky Railjet na mezinárodních spojích mezi Prahou, Vídní a Štýrským Hradcem. České dráhy je mají pronajaté od rakouských drah. První souprava rychlovlaku Railjet vyjela loni 6. května ve zkušebním provozu s cestujícími z Prahy do Břeclavi. Od poloviny června jezdí na lince do Rakouska.

 

Zdroj: ČTK

České dráhy se u soudu brání milionové pokutě od ÚOHS Foto: ČTK/Šálek Václav

reklama

Další články

 1. Lufthansa se připravuje na další stávku pilotů

  Byznys ·

  Odborový svaz německých pilotů Vereinigung Cockpit (VC) vyzývá své členy ze společnosti Lufthansa k celodenní stávce. Stávka, která má začít o půlnoci z úterý na střed…

 2. Ryanair bude létat přes Atlantik

  Byznys ·

  Správní rada irských nízkonákladových aerolinek Ryanair schválila plány na zahájení letů přes Atlantský oceán. Firma však současně upozornila, že bude trvat nejméně čt…

 3. Putin se poprvé po 11 dnech objevil na veřejnosti

  Společnost ·

  Ruský prezident Vladimir Putin po jedenácti dnech vystoupil na veřejnosti v Petrohradě před Konstantinovým palácem při příležitosti návštěvy kyrgyzského prezidenta Alm…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.