„Češi nechtějí být lídry, upřednostňují přátelské pracovní prostředí,“ říká T. Rašner

Čeští vysokoškoláci jsou v mezinárodním srovnání ve spoustě ohledech specifičtí. Jejich největším zájmem je pracování v přátelském pracovním prostředí. Ve většině případech také nechtějí být leadery, říká na rádiu Zet manažer společnosti Universum pro Česko Tomáš Rašner. Pracovní kultura začíná být tématem, které postupně dominuje nad samotným pracovním ohodnocením. To přitom bylo nejdůležitější.

Proč je aktuálně státní správa ve srovnání s minulostí silnějším lákadlem při náboru absolventů vysokých škol?

Na úvod bych řekl, že státní správa byla vždy velmi populární. Pouze se to liší v tom ohledu, že ji v posledních letech začínáme měřit a začínáme ji zohledňovat vůbec v těch žebříčcích s konkurencí privátní sféry. Souvisí to s tím, že pro studenty a absolventy je stále více důležitější work-life balance (pozn. redakce – slaďování osobního a pracovního života). Tato sféra tuto skutečnost umí dobře nabídnout.

U kterých zaměstnavatelů by čeští studenti univerzit po studiu nejraději pracovali - můžete nám přiblížit jejich preference podle jednotlivých oborů?

Naše žebříčky vyhrávají nejvíce silné brandy. Záleží to samozřejmě na studijním oboru. Jsou to společnosti, jako je například Google, Škoda Auto nebo Zentiva. V těchto tématech je samozřejmě důležité se vždy podívat, o jakém konkrétním studijním oboru se bavíme. Hrají tam určitě důležitou roli i Česká národní banka nebo Akademie věd a podobné státní instituce.

Jaké preference vedle dobrého platového ohodnocení vedou české vysokoškoláky k zájmu o budoucího zaměstnavatele?

Je to stále více téma pracovního prostředí. Dá se říct, že Češi chtějí pracovat především v přátelských firmách. To znamená, že je stále více pro lidi důležité to, kde budou dělat, s jakými lidmi budou pracovat, v jaké kultuře budou pracovat, jaký je dejme tomu smysl jejich práce a jaká tam je atmosféra. Tyto parametry stále meziročně narůstají na významu právě na úkor témat, jako je plat, který byl významný, dejme tomu v těch předchozích letech.

Zaznamenali jste vedle příklonu k volbě státní správy jako zaměstnavatele ve vašem průzkumu ještě nějaké další podstatné trendy v meziroční změně preferencí českých vysokoškoláků?  

Čeští vysokoškoláci byli i v tom mezinárodním srovnání ve spoustě ohledech specifičtí. Především v tom ohledu, že máme mimořádně velký zájem pracovat právě v přátelském pracovním prostředí, mámě poměrně velký nezájem být leaderem a mít práci jako výzvu. V meziročním měření vidíme určitý trend, kde dochází k takzvanému otupování ran toho českého specifika. Stále více se tak posouváme do standardu západní Evropy.

 

 

Zvukovou stopu celého rozhovoru s manažerem společnosti Universum pro Česko Tomášem Rašnerem si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 „Češi nechtějí být lídry, upřednostňují přátelské pracovní prostředí,“ říká T. Rašner Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.