„EET je pro e-shopy zbytečná, tržby evidovaly totiž už před evidencí,“ říká Vetyška

Druhá vlna elektronické evidence tržeb je tady. Právě ve středu se do systému zapojují všechny typy maloobchodních a velkoobchodních prodejen. K nim se přidávají i internetové obchody se specifickými způsoby platby. Předseda pro elektronickou komerci Jan Vetyška říká, že pro e-shopy jde o zbytečné opatření. Prakticky všechny peníze v rámci online platebních metod totiž podle Vetyšky proudí přes banky nebo bankovní účty. 

Vetyška rovněž říká, že spuštění jakéhokoli technologického projektu vyvolává otazníky, jestli bude vše fungovat tak, jak má.

„Samozřejmě, že nálada posledních týdnů a měsíců nebyla dobrá, protože e-shopy musely investovat čas, námahu a hlavně finanční prostředky do něčeho, co považujeme za zbytečné. Budou totiž evidovat tržby, které jsou již evidované. Nálada se oproti předchozím dnům nikterak nezmění,“ uvedl Vetyška.

Všechny peníze skrze internetové obchody v rámci online platebních metod procházejí přes banky nebo bankovní účty. Podle Vetyšky z toho vyplývá, že v tomto prostředí není a ani nevzniká žádná šedá ekonomika.

„To znamená, že tyto tržby v tuto chvíli budou sice podléhat evidenci. E-shopy byly ovšem první, kdo absolutní majoritu svých tržeb evidoval, i když s tím nepřímým způsobem přes banky,“ sdělil Vetyška.

Internetové obchody se dostávají do problémů rovněž kvůli jejich individuálnímu řešení. Jedná se o naprosto odlišnou metodu, kdy maloobchodníci nakupují prefabrikovanou kasu, jež má vše naprogramováno. E-shopy totiž mají obvykle vlastní řešení, vlastní objednávkový systém a napojení na platební brány. Z tohoto pohledu se musel systém EET naprogramovat individuálně.

„U e-shopů taktéž dochází k desítkám různých scénářů. To znamená, že část objednávky je placena jedním způsobem a část druhým, změny v objednávkách, vratky atak dále. Všechny tyto scénáře musely e-shopy nastavit,“ informoval Vetyška. 

 

Článek obsahuje pouze úryvky s předsedou Asociace pro elektronickou komerci Janem Vetyškou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

„EET je pro e-shopy zbytečná, tržby evidovaly totiž už před evidencí,“ říká Vetyška Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.