Ředitelka MMF je vyšetřována z možného zanedbání v případu podvodu z roku 2008

Ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová je vyšetřována kvůli podezření z nedbalosti v souvislosti s podvodem, ke kterému došlo v době, kdy působila jako francouzská ministryně financí. Případ tak podle světových agentur může ohrozit její pozici v MMF.

Lagardeová je vyšetřována v kauze, která se týká odškodného pro kontroverzního přítele někdejšího pravicového prezidenta Nicolase Sarkozyho, podnikatele Bernarda Tapieho. Podle vyšetřovatelů Lagardeová jako ministryně financí v roce 2008 rozhodla, že se jeho vleklý spor z 90. let se státní bankou bude řešit v rozhodčím řízení. Arbitráž pak Tapiemu umožnila získat více než 400 milionů eur.

Lagardeová veškerá obvinění popírá. 

Případ projednává v Paříži Republikový soudní dvůr, který je jako jediný justiční orgán kompetentní k soudnímu stíhání nynějších i bývalých francouzských ministrů. Soud ji znovu vyslýchal v úterý. Lagardeová dnes agentuře AFP řekla, že nemíní odstoupit a vrací se zpět do Washingtonu, kde má MMF sídlo.

Podle francouzského zákona soudci podezřelého mohou formálně vyšetřovat, když věří v jeho možné provinění. Ještě to však neznamená, že případ musí vést k soudnímu procesu, o jehož konání se rozhodne na základě výsledků vyšetřování.

 

Pivovary Lobkowicz zveřejnily své první hospodářské výsledky od květnového startu obchodování na Pražské burze

Pátá největší pivovarská skupina v České republice oznámila ztrátu 26 milionů korun za první pololetí roku. Ztrátu invesotři očekávali kvůli nákladům na vstup společnosti na burzu a kvůli výdajům za dluhové financování, spojené s investičním programem.

Celkové konsolidované tržby pivovarů v prvním pololetí roku meziročně vzrostly o 3,6 % na 578 milionu Kč. Samotné tržby z prodeje piva pak stouply o 5,8 % na 551 milionu Kč. Výsledek odráží částečné navýšení cen a také vyšší objem prodejů.

Podle analytiků Pivovar přizpůsobil své portfolio produktů poptávce trhu. Zmenšil se tak segment piva prodávaného v hostincích a naopak se mírně zvětšil podíl v prodeji lahvovaných piv. Společnost také udržela svoje exporty, kde celkové tržby činily 21 %.

Příjem EBITDA očištěný o jednorázové položky a náklady se vstupem na burzu meziročně stoupl o 30 % na 121 milionů Kč. Provozní zisk meziročně stoupl o 9,4 % na 28,9 milionů Kč.

Pro rok 2014 Pivovary Lobkowicz počítají s vyšším růstem tržeb a s větším objemem prodaného piva. Společnost potvrdila, že prostředky získané úpisem akcií využije k ukončení existujících smluv majitelů gastronomických zařízení s jinými pivovary. Následovat by pak mělo uzavření nových smluv právě s Lobkowicz. Součástí plánu je i pokračující růst podílu prémiových piv a speciálních ležáků, které nesou vyšší marži.

 

 

ČR podpoří leteckou linku do Číny pobídkami za 38 milionů korun

Český Aeroholding hodlá podpořit plánovanou linku do Číny pobídkami za téměř 38 milionů korun, protože to může pomoci příjmům z turistického ruchu. Po dnešním setkání ministrů dopravy obou států a vedení Českého Aeroholdingu to řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Podmínkou je, aby budoucí dopravce létal aspoň čtyřikrát v týdnu po dobu pěti let. Do konce září by mělo být jasné, zda se smlouvu s některým z čínských dopravců podaří uzavřít.

Poskytování pobídek v podobě slev za služby je běžné, pokud letiště lákají dopravce zejména na dálkových linkách, uvedl Neřold. Další pobídky může letecká společnost získat na slevách za odbavení, možná je i spolupráce s ČSA včetně případného využití dálkového letadla Českých aerolinií, uvádí se v nabídce Českého Aeroholdingu. Výhody, které ale ještě nejsou dojednané, hodlá dopravci nabídnout i město Praha a česká turistická centrála Czech Tourism.

 

Lesy ČR v pololetí zvedly zisk o třetinu na rekordních 3,9 miliardy korun

Státní společnost Lesy České republiky, která vlastní polovinu lesů v zemi, dosáhla v prvním pololetí nejvyššího zisku v historii. Hospodaření pomohl nárůstu cen dřeva na trhu a také úspory. 

Hrubý zisk stoupl o třetinu na 3,9 miliardy korun, což je o miliardu korun více, než ve stejném období loni. 

Za celý loňský rok LČR vykázaly auditovaný čistý zisk 3,99 miliardy korun po 4,4 miliardy korun v roce 2012. .

K pololetnímu růstu zisku podle generálního ředitele Daniela Szóráda přispělo i to, že podnik nepostihla žádná významná přírodní kalamita. „Svůj podíl na dobrém hospodaření má také realizovaný úsporný program některých režijních nákladů, například právních služeb,“ uvedl Szórád, který podnik vede od letošního dubna.

I když je pololetní výsledek rekordní, přistupuje podnik podle Boublíka k jeho hodnocení střízlivě. Nový management se podle něj nyní soustřeďuje na zajištění dobré dlouhodobé ekonomické výkonnosti firmy, na vydávání majetku v rámci církevních restitucí, podporu regionální zaměstnanosti a řeší i sociální aspekt lesnických zakázek. „Proto by v současnosti jakékoli predikce našeho letošního celkového hospodářského výsledku byly velmi předčasné,“ uvedl Szórád.

 

Google kupuje firmu na zvláštní efekty Zync Render

Americká technologická společnost Google kupuje firmu Zync Render, která se zaměřuje na speciální efekty. Technologie Zync Render byly použity v hollywoodských filmech, například ve sci-fi snímku Star Trek: Do temnoty.Podle agentury Reuters nebyly zveřejněny podmínky dohody.

Zync Render se specializuje proces, při kterém pomocí počítačových programů vzniká obraz z dvourozměrných nebo trojrozměrných modelů. Své služby přitom nabízí na bázi cloudu.

Produktový manažer Googlu Belwadi Srikanth na internetovém blogu napsal, že Zync a googlovská platforma pro takzvané cloudové služby nabídnou filmovým studiím výkon a kapacitu, kterou potřebují, a pomohou jim řídit náklady. Služby studiím budou prý na příklad fakturovány po minutě.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, Reuters

 Ředitelka MMF je vyšetřována z možného zanedbání v případu podvodu z roku 2008 Foto: Christine Lagardeová. Zdroj: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.