Ředitel Pivovaru Lobkowicz Group odkupuje jeho většinu

Generální ředitel skupiny Pivovaru Lobkowicz Group (PLG) Zdeněk Radil odkupuje většinový podíl pivovaru. Současní majoritní vlastníci Palace Capital a GO Solar podepsali s Radilem smlouvu o převodu 79,4 procenta v PLG. Podmínkou prodeje je splacení celé kupní ceny PLG do konce srpna. 

Pivovary Lobkowicz patří mezi pět největších pivovarnických společností na českém trhu. Loni firma prodala 894 tisíc hektolitrů piva. Převzetí skupiny, do níž patří sedm regionálních pivovarů a loni vstoupila na burzu, by mělo být podle zprávy pro investory na webu financováno kombinací dluhu a vlastního kapitálu od několika finančních institucí a soukromých investorů. „Pokud nebude kupní cena zaplacena v dané době, transakce bude ukončena a převod akcií se nevypořádá,“ uvedla PLG.

Akcie firmy na pražské burze po oznámení plánované transakce zdražily přechodně o víc než desetinu. Později tempo růstu zvolnily na osm procent a hodinu před polednem se obchodovaly za 193,50 koruny.

Palace Capital podnikatele Martina Burdy v současnosti vlastní 53,2 procenta akcií PLG, v majetku GO Solar, jejímž jednatelem je finančník Gregorz Hóta, je 26,2 procenta. Podíly by se podle podepsané smlouvy měly převést na společnost Lobkowiczký pivovar, kterou vlastní Radil. Pokud se firma Lobkowiczký pivovar stane majoritním akcionářem PLG, zahájí podle zprávy pro investory povinnou nabídku odkupu akcií.

Se zbylou zhruba pětinou akcií PLG se volně obchoduje. Management firmy vlastnil podle výroční zprávy za loňský rok jen dvě setiny procenta akcií firmy. Agentura Bloomberg uvedla, že Radilův podíl momentálně činí tři procenta.

Podle společnosti Patria transakce oceňuje celou PLG na téměř 2,4 miliardy korun, což odpovídá 204,5 koruny za akcii. „Okolo této úrovně by tak měla být zřejmě podána i případná povinná nabídka odkupu akcií všem stávajícím akcionářům,“ uvedla Patria.

Podle analytika BH Securities Jiřího Zendulky lze očekávat, že řada akcionářů nabídku na odkup využije, protože tím proti zahajovací ceně na pražské burze zhodnotí svou investici o téměř 30 procent. „Nový vlastník by navíc transakcí mohl získat více než 90procentní podíl, který by mu otevřel cestu k vytěsnění minoritních akcionářů,“ doplnil.

Do skupiny PLG patří pivovary Černá Hora, Protivín, Uherský Brod, Jihlava, Klášter, Vysoký Chlumec a také Rychtář, kde skupina koncem loňského roku navýšila svůj podíl ze 70 na 100 procent.

V loňském roce PLG snížila čistou ztrátu o třetinu na 49,1 milionu korun. V letošním prvním čtvrtletí zvýšila tržby meziročně o 1,1 procenta na 243,5 milionu korun. Na českém trhu tržby PLG vzrostly o tři procenta, naopak za vývoz piva do zahraničí jí tržby klesly téměř o desetinu, hlavně kvůli oslabení ruského rublu.

 

Zdroj: ČTK

 

Ředitel Pivovaru Lobkowicz Group odkupuje jeho většinu Foto: ČTK/Vondrouš Roman - Z. RADIL

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.