Řecko dosáhne na dlouho odkládanou část úvěru, uvolnil mu ji fond ESM

Představitelé Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) v pátek Řecku schválili uvolnění třetí tranše záchranného úvěru v objemu 8,5 miliardy eur (221,7 miliardy Kč). Prvních 7,7 miliardy eur odejde už v pondělí, uvedla agentura Reuters. ESM, který funguje jako záchranný fond eurozóny, vyplacení peněz odkládal, dokud Řecko neplní stanovené požadavky.

Z uvedené sumy půjde 6,9 miliardy eur na úhradu dluhu a 0,8 miliardy na pokrytí nedoplatků. Řecku v červenci vyprší splatnost dluhů za zhruba sedm miliard eur, které by bez uvolnění části úvěru z nynějšího záchranného programu nebylo schopno splatit. Dalších 800 milionů eur má být vyplaceno v září. Podmínkou je, že řecká vláda uhradí nedoplatky.

Nynější záchranný program je od roku 2010 už třetí. Jeho celkový objem dosahuje 86 miliard eur (2,2 bilionu korun).

Ministři financí schválili uvedenou sumu pro Řecko na schůzce v polovině června, platba je však vázána na splnění podmínek. Jednou z nich bylo propuštění tří bývalých představitelů privatizační agentury pocházejících ze Španělska, Itálie a ze Slovenska, kteří byli obviněni ze zpronevěry. Řecko na konci června obvinění stáhlo.

Euroskupina v červnu potvrdila, že po dokončení záchranného programu v příštím roce by měla rozhodnout o opatřeních, která Řecku dál sníží dluhovou zátěž. Eurozóna je připravena prodloužit splatnost dluhopisů a dál odložit platby úroků. Některé úrokové platby by podle šéfa euroskupiny Jeroena Dijsselbloema mohly být odloženy až o 15 let. K finanční pomoci Řecku se po dlouhém váhání připojil i Mezinárodní měnový fond (MMF).

 

 

Zdroj: ČTK

Řecko dosáhne na dlouho odkládanou část úvěru, uvolnil mu ji fond ESM Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Hackeři se nabourali do amerických elektráren

    Byznys ·

    Hackeři operující ve prospěch cizího státu se nabourali do nejméně tuctu amerických elektráren, včetně kansaské jaderné elektrárny Wolf Creek. Informovala o tom v páte…

  2. Jednání o sjednocení Kypru se nezdařilo

    Společnost ·

    Rozhovory o sjednocení etnicky rozděleného Kypru se po vyhrocené pozdně noční debatě nezdařilo. Novináře v Ženevě o tom v pátek nad ránem informoval generální tajemník…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.