Řecko chce do konce týdne dosáhnout dohody s věřiteli

Řecká vláda se hodlá do neděle dohodnout s mezinárodními věřiteli, kteří zemi mají výměnou za reformy poskytnout další finanční pomoc. Řekl to dnes mluvčí vlády Gavriil Sakellaridis. Silně zadlužené Řecko finance nutně potřebuje k odvrácení hrozby bankrotu.

„Jdeme do jednání s cílem mít do neděle dohodu,“ citovala mluvčího agentura AP. Jednání Řecka s věřiteli o podobě reforem, kterými je podmíněna výplata zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) ze záchranného programu, již trvá několik měsíců.

Řecký premiér Alexis Tsipras ve středu řekl, že rozhovory s věřiteli jsou v poslední fázi a že brzy budou zveřejněny podrobnosti dohody. Mluvčí Evropské komise nicméně upozornil, že v rozhovorech přetrvávají neshody v otázkách rozpočtových cílů, reforem důchodového systému a trhu práce, ale také ohledně velikosti řeckého státního sektoru.

Ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová dnes uvedla, že uzavření dohody mezi Řeckem a věřiteli si vyžádá ještě mnoho práce. „Neřekla bych, že jsme již dosáhli konkrétních výsledků,“ řekla v rozhovoru s německou televizí ARD.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a MMF o úvěrovou pomoc. Dohodlo se přitom na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur. Výměnou za úvěrovou pomoc musely Atény zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně. To prohloubilo hospodářskou recesi, výrazně zvýšilo nezaměstnanost a znamenalo pro řadu Řeků sociální krizi.

 

Zdroj: ČTK

Řecko chce do konce týdne dosáhnout dohody s věřiteli Foto: ČTK/ZUMA/Panayiotis Tzamaros - A. TSIPRAS

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.