EBRD půjčí Ukrajině na zemní plyn před blížící se zimou stamiliony dolarů

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) půjčí Ukrajině 300 milionů dolarů (7,3 miliardy korun) na nákup zemního plynu před blížící se zimou. EBRD se zavázala, že půjčí ukrajinské státní energetické společnosti Naftogaz peníze na koupi plynu výměnou za reformy v energetickém sektoru.

Peníze mají být určeny na koupi plynu spíše z evropské sítě než z Ruska. Ukrajina se od července musela spoléhat výlučně na svou vlastní produkci a na zpětný tok plynu z Evropské unie. Důvodem byl spor s Ruskem o ceny plynu, který se podařilo vyřešit až nyní a dodávky z Ruska budou obnoveny od října.

Ukrajina v dubnu zvýšila ceny energií pro spotřebitele, které byly dlouho nižší než tržní, a slíbila rozdělit Naftogaz na samostatné subjekty zaměřené na těžbu plynu, prodej a dodávky.

„EBRD je spokojena s prací, která byla doposud provedena v energetickém sektoru. Zvýšení cen je velmi důležité,“ řekl agentuře Reuters výkonný ředitel EBRD pro energetické a přírodní zdroje Riccardo Puliti. Dodal však, že je ještě hodně práce, kterou bude potřeba udělat. Banka by také byla ráda, kdyby se Naftogaz rozdělil spíše dříve než později.

Půjčka od EBRD má podobu tříletého revolvingového úvěru. Ukrajina díky němu bude moci koupit 1,2 miliardy metrů krychlových plynu do svých podzemních zásobníků. V těch je nyní zhruba 15,5 miliardy metrů krychlových zemního plynu a Ukrajina tvrdí, že potřebuje mít v zásobnících alespoň 19 miliard metrů krychlových, aby mohla zajistit nepřerušený tranzit plynu do evropských zemí a měla dostatek plynu pro své potřeby.

 

Zdroj: ČTK

EBRD půjčí Ukrajině na zemní plyn před blížící se zimou stamiliony dolarů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.