Dopravní nehoda: Jak postupovat, pokud jsem svědek nebo účastník?

Mezi nejčastější příčiny smrtelných dopravních nehod patří nepřiměřená rychlost, nesprávný způsob jízdy, nedání přednosti v jízdě a nesprávné předjíždění. Často o záchraně života rozhodují minuty. Stanete-li se účastníkem nebo svědkem dopravní nehody, obvykle je to pro všechny zúčastněné velký šok a psychická zátěž. Je vhodné mít v hlavě jasnou představu co dělat a na co si dát pozor.

 1. Zachovejte klid a nepropadejte panice. Zorientujte se v prostoru, ve kterém se nacházíte. Rychlým pohledem okolo sebe zhodnoťte celkovou situaci.
 2. Zjistěte, zda jste schopen se hýbat a opustit vozidlo. Nalezněte místo, kudy budete moci vozidlo opustit. Nezapomeňte si obléci reflexní vestu.
 3. Pokud běží motor a máte v dosahu klíček zapalovaní, vypněte motor. Pokud necítíte unikající benzín, zapněte varovná světla.
 4. Co nejdříve označte viditelně místo dopravní nehody výstražným trojúhelníkem nebo zapnutím varovných světel.
 5. Zjistěte stav osob, které s vámi cestovali ve vozidle. Pomozte ostatním, kteří jsou schopni opustit vozidlo. Pokud máte k dispozici další reflexní vesty, oblečte jim je. Všechny osoby nasměrujte mimo dopravní rizikový prostor, do přiměřené vzdálenosti v protisměru jízdy od havarovaného vozidla mimo vozovku, nejlépe za svodidla.
 6. Přivolejte pomoc, zavolejte záchrannou službu nebo centrální číslo 112. Odpovězte co nejpřesněji na otázky dispečera a řiďte se jeho pokyny
 7. Poskytněte základní první pomoc zraněným osobám, jako první se snažte zajistit základní životní funkce (krevní oběh, dýchání, vědomí). Tepenné krvácení zastavte přímým tlakem ruky/prstů na ráně, tlakovým obvazem, případně zaškrcením nad ránou směrem k srdci.
 8. Pokuste se vyprostit zaklíněné osoby z vraku vozidla. Pokud to není bezpodmínečně nutné k zajištění bezpečnosti nehýbejte s osobami s podezřením na zranění páteře.
 9. Do příjezdu záchranných složek oživujte zraněné, s ostatními se snažte komunikovat, aby neupadli do šoku.
 10. Zajistěte svědky a důkazy, které by mohly vést k vyšetření příčiny vzniku nehody.

 

 

Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

Zdroj: Youradio News 

Dopravní nehoda: Jak postupovat, pokud jsem svědek nebo účastník? Foto: fabiodevilla / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Inflace v červenci zpomalila na 2,3 procenta

  Byznys ·

  Meziroční růst spotřebitelských cen v červenci zpomalil na 2,3 procenta z červnových 2,6 procenta. Oproti loňskému červenci zdražilo hlavně bydlení a pohonné hmoty. Na…

 2. Na Ruzyni proběhl pietní akt za padlé vojáky

  Společnost ·

  Na letišti v Praze Ruzyni přistál krátce po 16:00 armádní speciál, který dovezl do vlasti těla tří českých vojáků zabitých při teroristickém útoku v Afghánistánu. S Ma…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.