Dolejší: V prvním kole prezidentských voleb hlasujte srdcem, průzkumy o ničem nevypovídají

Již následující pátek Českou republiku čeká první kolo prezidentských voleb. Volby před pěti lety ukázaly, že průzkumy veřejného mínění by neměly být pro rozhodování voličů stěžejní. Tehdy byl jasným favoritem pro postup do druhého kola za Milošem Zemanem Jan Fisher. Ten ovšem propadl a do konečného boje se probojoval Karel Schwarzenberg. Na rádiu Zet o tom hovořil reportér zpravodajského portálu Seznam Zprávy Václav Dolejší. 

Češi se připravují na druhou přímou volbu prezidenta. K té vůbec první došlo v roce 2013. Letošní volby proběhnou v sobotu 12. ledna od 14 do 22 hodin. Pro voliče budou volební urny otevřeny i v sobotu a to od 8:00 do 14:00 hod. Kandidát, který získá v prvním kole více jak 50 procent hlasů, tak je automaticky zvolen novým českým prezidentem.

U minulých voleb se nedalo nic podobného předpokládat. V současnosti se počítá s totožným scénářem. S největší pravděpodobností tak dojde ke druhému kolu, do nějž postoupí dva kandidáti.

„Letos je Zeman samozřejmě logicky ohromným favoritem a ukazují to všechny průzkumy volebních preferencí Miloš Zeman, který si myslím, že zcela určitě postoupí do druhého kola. Někdo z těch zbývajících osmi se stane jeho finálovým soupeřem. Kdo to bude, je velká záhada. Možná bych posluchačům poradil, aby nebrali ohled právě na průzkumy a volili v tom prvním kole, řekněme srdcem toho z osmi kandidátů,“ řekl Dolejší na rádiu Zet.

Průzkumy veřejného mínění naznačují, že jasným vítězem bude Miloš Zeman a o druhé místo se popere dvojice Jiří Drahoš s Michalem Horáčkem. V posledních týdnech jim ale šlape na paty bývalý diplomat ve Francii Pavel Fisher.

„Ti ostatní mohou snad jedině překvapit. Poslední týden se ve své kampani zaměří na to, aby ulovili právě nerozhodnuté voliče. Těch je podle průzkumu opravdu hodně. Jde o celou čtvrtinu 25 procent. Když si vezmeme, že ta volební účast bývá někde kolem šedesáti procent, tak jde o pět milionů voličů a z toho čtvrtina je 1,25 milionů a právě o ty se budou snažit kandidáti strhnout na svoji stranu,“ sdělil Dolejší. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky s reportérem portálu Seznam Zprávy Václavem Dolejším. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet 

Dolejší: V prvním kole prezidentských voleb hlasujte srdcem, průzkumy o ničem nevypovídají Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Škoda Karoq získala titul vozu roku

    Byznys ·

    Automobil Škoda Karoq zvítězil v anketě Auto roku 2018. Ve finále hlasování porazil BMW řady 5, Opel Insignia, Kiu Stinger a Subaru Impreza. O vítězi rozhodla odborná …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.