Docent Sedláček z ČVUT je nominován na Evropskou cenu pro vynálezce

Odvalovací vodní turbína bez lopatek, která může získávat elektřinu i při velmi nízkých spádech. Přesně za tento projekt získal docent Miroslav Sedláček ze Stavební fakulty ČVUT nominaci na Evropskou cenu pro vynálezce roku 2016. Podle tvůrce projektu může speciální turbína pomoci nejen při výrobě elektrické energie, ale také k pohánění různých nářadí.

Pane docente, dokážete laikům vysvětlit, čím je Vaše turbína jedinečná ve srovnání s ostatními turbínami ve vodních elektrárnách?

Zvláštnost naší turbíny spočívá na prvém místě v tom, že je mimořádně jednoduchá. Nazývá se odvalovací turbína, protože rotor se uvnitř výtokového konfuzoru odvaluje. To znamená, že naše turbína nemá lopatky tak, jak je známe u ostatních vodních turbín. Protékající voda rotor ve tvaru polokoule roztočí tím způsobem, že ho koulí po vnitřní stěně výtokového konfuzoru. Druhá zvláštnost je vlastně v tom, že tento princip funguje velmi dobře i při extrémně nízkých spádech.

Kde se budeme s Vaším vynálezem v budoucnu zřejmě nejčastěji setkávat?

Já se osobně domnívám, že půjde o dvě oblasti. Jednak doplňková, velmi malá energetika, výroba elektrické energie z místních zdrojů a podobně. Zároveň se může jednat o využití tohoto principu pro pohon různých nářadí. Zde je ten potenciál mimořádně velký z jednoho důvodu. Je-li přivedená voda okolním potrubím k turbínce, tak umožňuje, aby když voda vykoná okolo s rotorem práci, byla zpět vrácena do nádrže, ze které ji čerpadlo vyčerpalo. Na ten pracovní nástroj může vytékat třeba jen několik kapek vody za minutu nebo plné množství. To lze bez problému regulovat. To je vlastnost, kterou u žádného jiného vodního motoru nenajdeme.

Máte už pro své vodní turbíny výrobce? Kdy by se mohly dostat do běžného prodeje?

Do určité doby se věnovala výrobě jednoho typu turbín pro mimořádně malé průtoky jedna společnost z Králova Dvoru u Berouna. Nyní se připravuje výroba s nově vznikající společností v Modlanech, která by se měla právě zaměřit právě na ty velmi nízké spády do jednoho metru. Tam by šlo jak o domácí využití, tak i o export do rozvojových zemí, kde by mohli lidé získávat energii i tam, kde to doposud nešlo.  

Vítěze Evropské ceny pro vynálezce roku 2016, pokud se nemýlím, volí široká veřejnost. Kde Vám můžeme dát svůj hlas?

Samozřejmě budeme velmi rádi, když nás veřejnost podpoří. To lze na stránkách Evropského patentového úřadu www.epo.org, když si otevřou nominované filmy. Když film běží, tak je tam výzva, že je možné zde dát svůj hlas.

 

 

Rozhovor s docentem Miroslavem Sedláčekem si také můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Docent Sedláček z ČVUT je nominován na Evropskou cenu pro vynálezce Foto: Miroslav SEDLÁČEK; Zdroj: web.fsv.cvut.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.