Dobré tempo tuzemské ekonomiky urychluje růst mezd

Průměrná mzda v Česku v letošním 2. čtvrtletí meziročně vzrostla o 7,6 procenta na 29.346 korun. Zaměstnanci si tak polepšili v průměru o 2074 korun. Reálně se jejich měsíční výdělek zvýšil o 5,3 procenta.

Právě růst reálných mezd analytiky příjemně potěšil. "Růst reálné mzdy je tou podstatnou zprávou, která potvrzuje, že příjmy domácností nyní výrazně rostou a s tím se také zvyšuje schopnost domácností zvyšovat spotřebu," říká například hlavní ekonom Generali Investments CEE, Radomír Jáč. Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák upozornil na skutečnost, že současný růst reálných mezd je nejrychlejší za posledních 10 let. 

"Vůbec nejrychleji rostly mzdy v pohostinství a ubytování (15,8 %), kde se promítá i zvýšení minimální mzdy. O více jak 10 % rostly i mzdy v administrativě. Silný růst mezd je však patrný napříč všemi odvětvími včetně finančních služeb, kde mzdy rostly sice nejpomaleji, ale stále o slušných 4,2 %," upřesňuje Novák. 

Průměrná mzda roste v Česku od začátku roku 2014. Do konce roku 2016 byla inflace pod jedním procentem, takže mzdy rostly rychle i v reálném vyjádření.

A jaký bude další vývoj mezd? Podle všeho se dá čekat další růst. "Při pohledu na vývoj české ekonomiky, kde zaměstnavatelé mají problém nalézt potřebnou pracovní sílu a kde stále přicházejí nové zprávy o růstu platů ve veřejném sektoru, lze i nadále očekávat svižný růst příjmů domácností," doplňuje Jáč.

 

Zdroj: ZET

 

Dobré tempo tuzemské ekonomiky urychluje růst mezd Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. KFC v Číně testuje systém Zaplať úsměvem

  Byznys ·

  Návštěvníci restaurace rychlého občerstvení KFC v městě Chang-čou mohou za jídlo zaplatit úsměvem. Systém nazvaný Smile to pay (Zaplať úsměvem), rozeznávající obličeje…

 2. Počet ohrožených evropských bank loni vzrostl

  Byznys ·

  Počet vážně ohrožených evropských bank v loňském roce výrazně stoupl navzdory rozsáhlým snahám o posílení finanční rovnováhy a zvýšení zisků. Vyplývá to podle listu Fi…

 3. Islám patří podle Merkelové k Německu

  Společnost ·

  Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) uvedla, že islám patří k Německu. Čtyři miliony muslimů pak mají vliv na úspěšnost spolkové republiky. Merkelová to v neděli u…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.