Do Zlína se po 12 letech vrátil učňovský obor obuvník

Ve Zlíně se v letošním školním roce podařilo otevřít na Střední škole obchodně technické po dvanáctileté pauze obor obuvník, jediný v Česku. V prvním ročníku jsou tři učni. Česká obuvnická a kožedělná asociace (ČOKA) věří, že se obor podaří otevřít na podzim znovu a že by zájemců mohl být dvojnásobek.

Asociace o otevření oboru usilovala zejména proto, že sice se výrobou obuvi v Česku zabývá řada větších i malých rodinných firem, avšak obtížně shánějí především kvalifikované zaměstnance. Zruční výrobci stárnou a nemají za sebe náhradu, protože obuvnické řemeslo mladé už dlouho netáhne.

„Podařilo se nám už před třemi lety dojednat se Zlínským krajem stipendium pro učně už od prvního ročníku a za otevřením oboru a prvními zájemci je neúnavná propagační práce v devátých třídách na základních školách,“ řekla tajemnice ČOKA Vlasta Mayerová. Absolventi tříletého učebního oboru bez maturity mohou jít nejen vyrábět boty jako zaměstnanci firem, ale jelikož zvládnou výrobu boty od začátku do konce, mohou se stát například samostatnými výrobci zakázkové obuvi. Zájemci mohou ve škole pokračovat a udělat si vedle výučního listu i maturitu.

Obor bylo možné otevřít pro tři učně i proto, že škola pořádá rekvalifikační kurzy pro zájemce či pro úřad práce. Zájem prý mají i někteří majitelé firem, kterým dorůstají děti a rádi by, aby v jejich práci pokračovali.

Zřizovatelem střední školy je Univerzita Tomáše Bati, kde funguje obor design obuvi. „V budoucnu by tak vysoká i střední škola mohly mít jedny dílny a učni by se dostali i k moderním technologiím, jako je například 3D skener či 3D tiskárna,“ uvedla Mayerová.

Pokud by se nepodařilo zvrátit trend stárnutí kvalifikovaných obuvníků, hrozí řemeslu postupné vymírání. „Například výrobce ve Slavičíně sice zakázky má, ale pokud do pěti let nenajde dostatek lidí, mohl by prý výrobu i zavřít, protože mu odejdou lidi do důchodu. Obuvníkům se sice těžko konkuruje například strojírenství, ale nemyslím si, že by mzdy byly až tak špatné,“ řekla Mayerová. Ty se pohybují pod celostátním průměrem.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Do Zlína se po 12 letech vrátil učňovský obor obuvník Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Nedostatek žen v oblasti technologií se prohlubuje

  Byznys ·

  O tom, jak dostat ženy na pozice v oboru technologií, zejména do správních rad či řídicích pozic, již bylo napsáno hodně. Počet správních rad společností, v nichž nejs…

 2. Trump podle Mattise plně podpořil NATO

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump plně podpořil Severoatlantickou alianci (NATO), řekl v pátek na mnichovské bezpečnostní konferenci ministr obrany USA James Mattis. Je …

 3. Nachází se pod Novým Zélandem další kontinent?

  ·

  K existujícím šesti světadílům by mohl přibýt další – Zélandie. Zatím zůstává celý ukryt pod vodami jižního Pacifiku, píše BBC. Není však žádnou neznámou. Jeho nejvyšš…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.