Dlouhodobý pokles cen části elektroniky se letos zastavil, může za to silný dolar

Ceny části spotřební elektroniky přestaly letos po letech klesat. Například televize od ledna do srpna zdražily v průměru o procento. Počítače a notebooky sice v průměru zlevnily, ale jen o 1,5 procenta, zatímco loni to bylo o 11 procent. Naopak průměrné ceny mobilních telefonů pokračovaly v dlouhodobém poklesu, letos zatím zlevnily o 5,5 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Podle prodejců elektra se do cen nových modelů o prázdninách začalo promítat posílení dolaru.

Za loňský rok se průměrné ceny mobilů snížily o 19 procent a televizí o osm procent. Podle obchodníků se letos do cen promítl silný dolar, za který prodejci spotřební elektroniku nakupují. Kurz americké měny ke koruně se ještě loni v létě pohyboval kolem 20 korun za dolar, poté zpevnil k 26 korunám, nyní se pohybuje kolem 24 korun.

Obecně platí, že ceny elektroniky klesají celosvětově, neboť na trh průběžně přicházejí lepší a levnější modely. Dosud ceny tlačila dolů také vysoká konkurence obchodníků a dlouhodobý pokles cen elektroniky u producentů.

Prodejci elektra tvrdí, že vyprodávají zásoby levného zboží a na pulty obchodů se nyní dostaly nové modely elektroniky, kde se již silný kurz dolaru promítl. Podle firmy Expert Elektro jsou příkladem právě televize. „Část z letošních novinek již byla na domácí trh uvedena a naopak starší modely za nižší ceny již byly vyprodány. V případě televizí jde tak o zdražení o i více než 30 procent,“ uvedl ředitel prodeje Expert Elektro Robin Weintritt. Některých výrobků se podle něj ale zdražení netýká, např. tiskáren.

Podle odborníka na maloobchod ze společnosti PwC Audit Pavla Kulhavého světové ceny elektroniky jdou dolů, ale na druhou stranu platí, že výrobce si za novinku nechá zpravidla zaplatit o něco více než za již zavedený model stejné kategorie. Vždy záleží na tom, jak má prodejce nastavené ceny se svými dodavateli a jak při jejich tvorbě pracuje s kurzovým zajištěním.

„Přibližně za rok či dva by totiž koruna mohla začít výrazně posilovat, a elektronika by tak měla začít opět zlevňovat. Kdo tedy nepotřebuje mít nejnovější model, neměl by zatím zdražení výrazně pocítit,“ dodal.

„Ceny notebooků a tabletů jako celek v letošním roce skutečně stagnují a velký otazník se vznáší nad dalším vývojem cen v tomto segmentu. Nejpravděpodobnější scénář je ten, že notebooky a tablety budou koncem roku zdražovat. Je to dáno jak nepříznivým kurzem, tak i faktem, že Microsoft ukončí dotovaný OS Windows 8.1 Bing,“ uvedla mluvčí e-shopu Mall.cz Michala Gregorová.

Prodej technického spotřebního zboží v Česku letos rychle roste. V druhém čtvrtletí se zvýšil meziročně o 13,8 procenta na 15,4 miliardy korun. Dvouciferným tempem rostl prodej telekomunikací, malých a velkých domácích spotřebičů a kancelářské a výpočetní techniky. Naopak o desetinu se snížil prodej fotoaparátů, vyplývá z průzkumu GfK Temax. Nejrychleji rostl prodej mobilních telefonů - téměř o 40 procent.

 

Zdroj: ČTK

Dlouhodobý pokles cen části elektroniky se letos zastavil, může za to silný dolar Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Írán objevil velké naleziště uranu

    Byznys ·

    Írán objevil překvapivě velké naleziště uranu a brzy spustí jeho těžbu v novém dole. Uvedl to ředitel íránské agentury pro atomovou energii Alí Akbar Sálehí. Jeho proh…

  2. Srdcem a duší je podle Putina Rusko s Donbasem

    Společnost ·

    Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že připojení východoukrajinského Donbasu k Rusku nelze řešit na ulici, protože jde o osud všech Rusů a obyvatel regionu.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.